Serie A: Ανατροπή τίτλου για την Ίντερ με τον Τζέκο πρωταγωνιστή! (video)

Μπορεί η Ίντερ να δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, αισθανόμενη άγχος μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όμως η κεφαλιά του Τζέκο στο 90’ αποδείχθηκε λυτρωτική για τους «νερατζούρι» που γύρισαν το ματς και επικράτησαν με 2-1 της Βενέτσια! Νωρίτερα, η Τζένοα πίεσε αλλά έμεινε στο απόλυτο «μηδέν» με την Ουντινέζε, μην καταφέρνοντας να κερδίσει για πρώτη φορά μετά την 3η αγωνιστική.

Μπορεί θεωρητικά το έργο της Ίντερ απέναντι στην 16η ομάδα της Serie A, Βενέτσια, να φάνταζε θεωρητικά απλό, όμως όπως αποδείχθηκε μόνο τέτοιο δεν ήταν. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, άντεξαν στην πίεση για 89’ λεπτά αλλά στο τέλος η διαφορά ποιότητας έκανε για τα καλά την εμφάνισή της. Εκεί «μίλησε» ο Τζέκο, εκεί έγινε το 2-1 και η διαφορά ασφαλείας από τη Μίλαν (+5) διατηρείται!

Πώς όμως φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Η Βενέτσια πήρε το προβάδισμα στο 19ο λεπτό με τον Χένρι, στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο ματς. Έπειτα ήταν δεδομένο πως θα δεχθεί πίεση, αλλά η ομάδα του Πάολο Ζανέτι έδειχνε αποφασισμένη να αντέξει.

Η ισοφάριση από τον Μπαρέλα ήρθε 20 λεπτά αργότερα και το 1-1 του πρώτου μέρους εξακολουθούσε να θέτει ως φαβορί τους γηπεδούχους, αλλά η κλεψύδρα σιγά-σιγά έδειχνε να αδειάζει…

Εκεί εμφανίστηκε ο Έντιν Τζέκο, ο οποίος μετουσίωσε σε γκολ την σέντρα του Ντούμφρις και με εξαιρετική κεφαλιά «λύτρωσε» την ομάδα του που δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο και η ίδια θα περίμενε.

Νωρίτερα, στο ματς που άνοιξε την 23η αγωνιστική, Τζένοα και Ουντινέζε αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0, σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές στιγμές και περιορισμένες ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη μετά από την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, μένοντας στην 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -5 από την ζώνη ασφαλείας!