Bundesliga: «Ζωντανή» η Ντόρτμουντ στο κυνήγι της πρωτιάς - Νίκη... τετράδας για την Ουνιόν Βερολίνου! (video)

Μεγάλες νίκες και ανακατατάξεις στην πρώτη «τετράδα» επιφύλασσαν οι μεσημεριανές αναμετρήσεις του Σαββάτου (22/01) στην Bundesliga. Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από την έδρα της Χόφενχαϊμ (3-2), την ώρα που Φράιμπουργκ και Ουνιόν Βερολίνου πήραν τα απαραίτητα «τρίποντα», αλλά η τέταρτη θέση στο τέλος των αναμετρήσεων, άνηκε μόνο στην ομάδα της πρωτεύουσας!
 Η Μπορούσια Ντόρτμουντ «έβαψε» τη μεγάλη αναμέτρηση των μεσημεριανών αναμετρήσεων... κιτρινόμαυρη! Οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 3-2 (22/01) της Χόφενχαϊμ και παρέμειναν «ζωντανοί» στο κυνήγι της πρωτιάς της Bundesliga και κατά συνέπεια, της Μπάγερν Μονάχου.

Ο δρόμος προς αυτό το -3, έστω κι αν οι Βαυαροί έχουν ματς λιγότερο, άνοιξε από τον Χάαλαντ, αφού μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, η ομάδα του δεν πήγε με το υπέρ της προβάδισμα στα αποδυτήρια. Ο Κράμαριτς σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, γράφοντας το 1-1 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος, ωστόσο, άνηκε στη Ντόρτμουντ.

Αρχικά, ο Ρόις επανέφερε το προβάδισμα στα χέρια των Βεστφαλών, ένα αυτογκόλ του Ράουμ στο 66' ανέβασε τον δείκτη του σκορ, με τους γηπεδούχους απλώς να μειώνουν στο 77ο λεπτό με τον Ρίτερ και να γράφουν το τελικό 3-2!

Στο έτερο ματς υψηλών... πτήσεων, η Μπάγερ Λεβερκούζεν συνέτριψε με 5-1 την Άουγκσμπουργκ με τον Μουσά Ντιαμπί να σημειώνει χατ-τρικ, ενώ η Φράιμπουργκ, με ένα αυτογκόλ του Ίτο (37') και ένα κανονικό γκολ του Σάντε (72') επικράτησε με 2-0 της Στουτγκάρδης του Ντίνου Μαυροπάνου (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι). Μάλιστα, θα είχε πατήσει... τετράδα, αλλά η Ουνιόν Βερολίνου της χάλασε τα σχέδια, αφού έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Γκλάντμπαχ και πήρε τη θέση της, με τον Κρούζε να σκοράρει δις (18' πεν. 84').

Σπουδαία νίκη σημείωσε και η Γκρόιτερ Φιρτ, που επικράτησε με 2-1 της Μάιντς στην έδρα της, σημειώνοντας μόλις το δεύτερο «τρίποντο» στη σεζόν!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:
Παρασκευή 21/01
Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-2 (5' Βίμερ, 27' Σοπφ)

Σάββατο 22/01
Γκλάντμπαχ - Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (40' Κονέ - 18' πεν. 84' Κρούζε)
Γκρόιτερ Φιρτ - Μάιντς 2-1 (12' Ντούτζιακ, 66' αυτ. Μπελ - 90+3' Ονισίβο)
Μπάγερ Λεβερκούζεν - Άουγκσμπουργκ 5-1 (9' Μπελαραμπί, 24' 65' 69' Ντιαμπί 81' Αλάριο - 63' Μάιερ)
Φράιμπουργκ - Στουτγκάρδη 2-0 (37' αυτ. Ίτο, 72' Σάντε)
Χόφενχαϊμ - Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-3 ( 45+1' Κράμαριτς, 77' Ρίτερ - 6' Χάαλαντ, 58' Ρόις, 66' αυτ. Ράουμ)
Μπόχουμ - Κολωνία (19:30)