La Liga: Έχασε έδαφος στην κούρσα του τίτλου η Σεβίλλη – προσπέρασε την Οσασούνα η Θέλτα! (video)

Και τελικά, η κερδισμένη της 21ης αγωνιστικής της LaLigaείναι η… Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία είδε την Σεβίλλη να μένει ισόπαλη (1-1) με την Βαλένθια, την ώρα που η Θέλτα επικράτησε της Οσασούνα με 2-0 και την προσπέρασε με ίδια ματς στον βαθμολογικό πίνακα.

Αν ένας φίλος της Ρεάλ είχε την δυνατότητα να επιλέξει το τελικό αποτέλεσμα πριν από την έναρξη της αναμέτρησης της Βαλένθια με την Σεβίλλη, σαφώς και θα διάλεγε να μην κερδίσουν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι την δεδομένη χρονική στιγμή αποτελούν και τον ρεαλιστικό ανταγωνιστή της «Βασίλισσας».

Και πράγματι, έτσι έγινε… Η Βαλένθια έκανε το λάθος να σκοράρει στην εστία της στο 7ο λεπτό με τον Ντιακαμπί, αλλά κατόρθωσε να βρει μόνη της την λύση σε ιδανικό χρονικό σημείο.

Ισοφάρισε στο 44’ με τον Γκουέδες, έπειτα από πάσα του Γκαγιά, ο οποίος εν συνεχεία αντίκρισε και την κίτρινη κάρτα, καθώς ενεπλάκη σε διαρκείς αψιμαχίες με τους Ακούνια και Μοντιέλ, αλλά το τελικό σκορ δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης (στο 89ο λεπτό αντίκρισε και την κόκκινη κάρτα).

Οι «νυχτερίδες» ήταν εξαιρετικά οργανωμένες, το 1-1 παρέμεινε και αν κάποιος αδικείται πιθανώς από την ισοπαλία, ίσως αυτοί και να είναι οι γηπεδούχοι, εξαιτίας της συνολικής τους εικόνας, που θα μπορούσαν με τον Κορέια να προηγηθούν στο δεύτερο μέρος, αλλά και να ηττηθούν από το σουτ του Κορόνα στο 86ο λεπτό.

Λίγο νωρίτερα, η Θέλτα ήταν καλύτερη από την Οσασούνα και δικαίως πανηγύρισε το τρίποντο, που την έφερε πιο κοντά στην δεκάδα και πάνω από την αντίπαλό της στο βαθμολογικό πίνακα.

Σκόραρε δις στο πρώτο μέρος, διατήρησε το «μηδέν», για δεύτερη φορά στο 2022 και για πρώτη φορά στο «σπίτι» της μετά τον Σεπτέμβριο και κατέγραψε συνεχόμενες νίκες επί της Οσασούνα, ούσα γηπεδούχος, για πρώτη φορά μετά από την διετία 2004-06!

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Κυριακή 16/1

Έλτσε – Βιγιαρεάλ 1-0 (78’ Μπογέ)

Τρίτη 18/1

Μπέτις – Αλαβές 4-0 (11’,41’ Ιγκλέσιας, 29’ Κανάλες, 54’ Χουάνμι)

Κάντιθ – Εσπανιόλ 2-2 (54’ Νεγρέδο, 90+1’ Αλέχο – 10’ Μορλάνες, 90+6’ ντε Τομάς)