Φιορεντίνα – Τζένοα 6-0: Χωρίς οίκτο οι «βιόλα», δύο γκολ από εκτελέσεις φάουλ ο Μπιράγκι! (video)

Διέσυρε την αποδεκατισμένη Τζένοα η Φιορεντίνα (6-0). Επιστροφή στις νίκες για τους «βίολα» σε επίπεδο πρωταθλήματος. Συνεχίζεται ο «πόλεμος» Βλάχοβιτς-Ιμόμπιλε για τη θέση του πρώτου σκόρερ.

Η Φιορεντίνα ολοκλήρωσε την 22η αγωνιστική της Serie A με μία απολαυστική εμφάνιση κόντρα στην προτελευταία Τζένοα, φτάνωντας τις Λάτσιο και Ρόμα στην 6η θέση με 35 βαθμούς.

Αρχικά, η Τζένοα θέλησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους με ένα μακρινό σουτ του Μανόλο Πορτανόβα να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Πιέτρο Τερατσιάνο στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παρόλα αυτά, η Φιορεντίνα έχασε μία τεράστια ευκαιρία στο 11’ με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να νικιέται από τον Σαλβατόρε Σιρίγκου από την άσπρη βούλα. Ο Σέρβος επιθετικός προσπάθησε να «ξεγελάσει» τον έμπειρο τερματοφύλακα με εκτέλεση αλά Πανένκα, χωρίς αποτέλεσμα.

Λίγα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Άλβαρο Οντριοθόλα να επωφελείται από το ριμπάουντ και να πετυχαίνει το 1-0 και το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των «βιόλα».

Ενώ, στο 34’ ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα από κοντινή απόσταση έγραψε το 2-0 και οκτώ λεπτά αργότερα, ο Κριστιάνο Μπιράγκι πέτυχε το 3-0 με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βιντσένζο Ιταλιάνο συνέχισε «ορεξάτη» και τετραπλασίασε τα τέρματά της με τον Βλάχοβιτς. Ο αρχισκόρερ της Φιορεντίνα έλαβε μία πολύ ωραία πάσα από τον Μποναβεντούρα και κρέμασε τον τερματοφύλακα της Τζένοα για να φτάσει τα 17 γκολ και τον Τσίρο Ιμόμπιλε στη πρώτη θέση των σκόρερ της φετινής Serie A

Τέλος, ο Μπιράγκι σκόραρε για δεύτερη φορά από απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Λούκας Τορέιρα με κεφαλιά στο 77’ έβαλε το κερασάκι στη τούρτα, μετά από σέντρα του Τζοναθάν Ικονέ, για να διαμορφώσει το τελικό 6-0.

Οι ενδεκάδες:

Φιορεντίνα (Βιντσένζο Ιταλιάνο): Ταρατσιάνο, Οντριοθόλα, Μιλένκοβιτς, Ζούλιο, Μπιράγκι (70’ Τέρζιτς), Τορέιρα (80’ Πούλγκαρ), Μποναβεντούρα (70’ Ντάνκαν) , Μάλεχ, Σαπονάρα (70’ Ικονέ), Γκονζάλεζ (70’ Καγιεχόν), Βλάχοβιτς

Τζένοα (Αμπντουλάι Κονκό): Σιρίγκου, Χέφτι, Όστιγκαρντ, Βανχέουσντεν, Καλαφιόρι (46’ Μπάνι), Μπαντέλι, Στουράρο (46’ Εκουμπάν), Ροβέλα, Πορτανόβα (46’ Μελεγκόνι), Γεμπόα (67’ Καϊσέδο), Ντέστρο (80’ Μπούκσα)