Serie A: Ήττα «σοκ» στο 90+6' για Μίλαν - Ο Λοσάνο εδραίωσε τη Νάπολι ως τρίτη! (video)

Η προσπάθεια του Ραφαέλ Λεάο δεν ήταν αρκετή για τη Μίλαν απέναντι στη Σπέτσια, με τους «ροσονέρι» να πετούν ακόμα και τον βαθμό της ισοπαλίας στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και να γνωρίζουν ήττα «σοκ» με 2-1! Μόνη, τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα η Νάπολι, που είχε τον Λοσάνο σε μεγάλη ημέρα και με δύο γκολ έκρινε την αναμέτρηση απέναντι στην Μπολόνια (17/01, 2-0)!
Όχι μόνο δεν εκμεταλλεύθηκε το «στραβοπάτημα» της Ίντερ, αλλά μπήκε σε χειρότερους μπελάδες! Η Μίλαν υπέστη εκτός προγράμματος ήττα από τη Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου, με 2-1 (17/01), παρότι πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της!

Ευχάριστη κατάληξη είχε η βραδιά για τη Νάπολι, που έφυγε με σημαντικό «διπλό» από την έδρα της Μπολόνια και βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς μακριά από τους δεύτερους «ροσονέρι», με τον Λοσάνο να σκοράρει δις και να γράφει το 2-0 (17/01) ως τελικό σκορ της αναμέτρησης!

Η Μίλαν ξεκίνησε την αναμέτρηση με την Σπέτσια δείχνοντας πως θέλει να διατηρήσει τα «ηνία» του αγώνα. Εν τέλει, τα κατάφερε με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Ραφαέλ Λεάο εκμεταλλεύθηκε την ολιγωρία της άμυνας των φιλοξενούμενων, έκλεψε την μπαλα και κέρδισε το πέναλτι από τον Προβεντέλ που τον ανέτρεψε. Ο Τεό Ερναντέζ, ωστόσο, που ανέλαβε την εκτέλεση, αστόχησε!

Ο Λεάο δεν πτοήθηκε και μετά από λάθος εκτίμηση του Δημήτρη Νικολάου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, έσκαψε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, λίγο πριν λήξει το πρώτο μέρος!

Όλα κυλούσαν ήρεμα για το σύνολο του Στέφανο Πιόλι, έως το 64ο λεπτό, όταν ο Κέβιν Αγκουδέλο, έξι λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, έφερε την αναμέτρηση στα ίσια, γράφοντας το 1-1 για την ομάδα του!

Στα εναπομείναντα λεπτά, παρά τις προσπάθειές της, η Μίλαν δεν βρήκε το πολυπόθητο γκολ. Αντιθέτως, το δέχτηκε!

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από λάθος εκτίμηση του Καλούλου, ο Κοβαλένκο έστρωσε την μπάλα στο Γκιάσι, που δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει και να χαρίσει μία σπουδαία και ανέλπιστη νίκη στην ομάδα του, με ανατροπή μέσα στο Σαν Σίρο!

Ωστόσο, οι «ροσονέρι» έχουν κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρονται, αφού βρήκαν γκολ στο 90+2', αλλά ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ υπέρ τους, αντί να αφήσει το πλεονέκτημα!

Στην έτερη απογευματινή αναμέτρηση, η Νάπολι δεν αντιμετώπισε κανένα σοβαρό εμπόδιο στην έδρα της Μπολόνια, από όπου έφυγε με το άνετο, υπέρ της 2-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «παρτενοπέι» ο Ίρβινγκ Λοσάνο, που σκόραρε τόσο στο 20ο, όσο και στο 47ο λεπτό, «υπογράφοντας» ένα πολύ σημαντικό... διπλό για την ομάδα του, που την καθιέρωσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A και την κρατά σε απόσταση «αναπνοής» από τη δεύτερη, Μίλαν!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:
Σάββατο 15/01
Σαμπντόρια - Τορίνο 1-2 (18' Καπούτο - 27' Σινγκό, 67' Πράετ)
Σαλερνιτάνα - Λάτσιο 0-3 (7' 10' Ιμόμπιλε, 66' Λατσάρι)
Γιουβέντους - Ουντινέζε 2-0 (19' Ντιμπάλα, 79' ΜακΚένι)

Κυριακή 16/01
Σασουόλο - Βερόνα 2-4 (54' Σκαμάκα, 67' Ντέφρελ - 37' Καπράρι, 44' 57' πεν. 90+4' Μπάρακ)
Βενέτσια - Έμπολι 1-1 (73' Οκερέκε - 26' Ζουρκόφσκι)
Ρόμα - Κάλιαρι 1-0 (33' Ολιβέιρα)
Αταλάντα - Ίντερ 0-0