Premier League: Τριάρα και επιστροφή στη δεύτερη θέση για τη Λίβερπουλ – Μεγάλη νίκη της Λιντς στο Λονδίνο με χατ-τρικ του Χάρισον! (video)

Με πολύ πειστική εμφάνιση επικράτησε η Λίβερπουλ της Μπρέντφορντ στο Άνφιλντ (3-0). Μεγάλη ανάσα για τη Λιντς με οδηγό τον τρομερό Τζακ Χάρισον, 2-3 την Γουέστ Χαμ στη ματσάρα του Λονδίνου

Η μεσημεριανή αγωνιστική της Κυριακής για τη Premier League, είχε μία εύκολη επικράτηση της Λίβερπουλ με 3-0 κόντρα στη Μπρέντφορντ, αλλά και ένα απίθανο αποτέλεσμα στο London Stadium, με τη Λιντς να παίρνει μία νίκη χρυσάφι με 3-2.

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε τον αγώνα με πολύ ρυθμό, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με τον Άλβαρο Φερνάντεθ να είναι σε φοβερή μέρα και να μην επιτρέπει στους «reds» να βρουν το γρήγορο γκολ που ήθελαν.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 39ο λεπτό με τον Ίβαν Τόνει να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Άλισον Μπέκερ.

Αλλά, τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ χάρη στη κεφαλιά του Φαμπίνο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, με σκοπό να πετύχουν το 2-0 και να βάλουν μαξιλαράκι ασφαλείας στην υπόθεση τρίποντο. Παρά την πίεση, οι «μέλισσες» έχασαν μία τεράστια ευκαιρία στο 59ο λεπτό με το σουτ του Μπράιαν Εμπεουμό να φεύγει λίγο άουτ από την εστία του Άλισον

Στο 63ο λεπτό η Μπρέντφορντ γλίτωσε από το δεύτερο γκολ, καθώς στάθηκε τυχερή με το δυνατό σουτ του Ντιόγκο Ζότα να καταλήγει στο δοκάρι του Ισπανού τερματοφύλακα.

Τελικά, το έργο της Λίβερπουλ εξελίχθηκε εύκολο, αφού αρχικά ο Τσάμπερλεϊν πέτυχε το 2-0, χάρη στην εκπληκτική σέντρα του Άντριου Ρόμπερτσον και μόλις λίγα λεπτά αργότερα, ο Ρομπέρτο Φιρμίνο εκμετταλεύτηκε το λάθος του Φερνάντεθ και πάσαρε στον Τακούμι Μιναμίνο για να σημειώσει το τελικό 3-0 και να στείλει την ομάδα του στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ίδια ώρα, η Λιντς «πάγωσε» το London Stadium με το πλασέ του Τζακ Χάρισον από τη μικρή περιοχή στο 10ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Τζάροντ Μπόουεν, που βρίσκεται σε «δαιμονιώδη» φόρμα στο 34ο λεπτό. Ο Άρον Κρέσγουελ με σέντρα από κόρνερ βρήκε το κεφάλι του Άγγλου, που ισοφάρισε σε 1-1

Όμως, η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα, είχε… έτοιμη απάντηση, μόλις τρία λεπτά αργότερα, με τον Χάρισον να σκοράρει ξανά και να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Χωρίς όμως, να κρατήσει και αυτό για πολύ ώρα, μιας και ο Πάμπλο Φορνάλς στο 52ο λεπτό βρήκε το πέμπτο του φετινό τέρμα, ξεκινώντας το παιχνίδι και πάλι από την αρχή.

Ο Χάρισον δεν σταμάτησε τη τρομερή εμφάνιση που πραγματοποιούσε και ο Άγγλος βρήκε και τρίτο γκολ για να βάλει για τρίτη φορά την ομάδα του σε θέση οδηγού και να πάρει τελικά το πολυπόθητο τρίποντο που την απομακρύνει από την ζώνη του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 14/1

Μπράιτον – Κρίσταλ Πάλας 1-1 (87’ αυτογκόλ Άντερσεν – 69’ Γκάλαχερ)

Σάββατο 15/1

Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 1-0 (70’ Ντε Μπρόινε)

Γουλβς – Σαουθάμπτον 3-1 (37’ Χιμένεθ, 59’ Κόαντι, 90+1’ Τραορέ – 84’ Γουόρντ-Πράους)

Νιούκαστλ – Γουότφορντ 1-1 (49’ Σεν-Μαξιμίν – 87’ Πέδρο)

Νόριτς – Έβερτον 2-1 (16’ αυτογκό Κιν, 18’ Ίντα – 60’ Ριτσάρλισον)

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (6’,67’ Φερνάντες – 77’ Ράμσει, 81’ Κουτίνιο)