Ρεάλ Μαδρίτης – Αθλέτικ Μπιλμπάο: Μπορούν οι Βάσκοι να σοκάρουν τη «Βασίλισσα» και να κάνουν το 2/2 ή θα επικρατήσει το φαβορί;

Ο τελικός Super Cup Ισπανίας ( Κυριακή 16/1, 20:30) θα είναι μία μάχη, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να ψάχνει εκδίκηση κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο που επικράτησε πέρσι με 2-1, αποκλείζοντας τη από τον ημιτελικό του θεσμού.

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει τη τροπαιούχο Αθλέτικ Μπιλμπάο στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας, στο King Fahd Stadium της Σαουδικής Αραβίας

Ο δρόμος τους προς τον τελικό…

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό κόντρα στην αντίπαλο της, Μπαρτσελόνα, στο King Fahd Stadium της Σαουδικής Αραβίας με 3-2. Σε ένα ματς διαφήμιση για το ισπανικό ποδόσφαιρο αλλά σε διαφορετική… ήπειρο, οι Μαδριλένοι άνοιξαν το σκορ με τον φορμαρισμένο Βινίσιους, όμως λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι «μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Λουκ Ντε Γιόνγκ που μετράει τρία συνεχόμενα τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «μερένχες» πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Καρίμ Μπενζεμά, μέχρις ότου, να ισοφαρίσει ξανά η Μπαρτσελόνα με τον Άνσου Φάτι στο 83’ και να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Εκεί όπου η Ρεάλ βρήκε το γκολ πρόκρισης με τον Φεντερίκο Βαλβέρδε, έπειτα από πολύ ωραία ομαδική συνεργασία.

Από την άλλη πλευρά η σκληροτράχηλη Μπιλμπάο του Μαρθελίνο πέτυχε μία τρομερή ανατροπή κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1. Σε έναν αγώνα που για 60 λεπτά δεν γινόταν… τίποτα, οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν στο σκορ από στημένη φάση στο 62ο λεπτό με αυτογκόλ του Ουνάι Σιμόν

Παρά την απογοήτευση των παικτών της Μπιλμπάο, η ομάδα του Μαρθελίνο άλλαξε πλάνο και χάρη στην ευστοχία της γύρισε το παιχνίδι μέσα σε τέσσερα λεπτά, με την βοήθεια των Γεράι Άλβαρεθ και Νίκο Γουίλιαμς και πήρε για δεύτερη συνεχόμενη φορά το μονοπάτι προς τον τελικό.

Η περσινή έκπληξη των Βάσκων

Περίπου ένα χρόνο πριν, η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 2-1 επί της σημερινής της αντιπάλου στα ημιτελικά και λίγο αργότερα, κόντρα στη Μπαρτσελόνα και κατέκτησε το 3ο τρόπαιο Supercopa de España. Με τους Βάσκους να σοκάρουν την Ρεάλ Μαδρίτης μέσα σε ένα ημίχρονο, χάρη στα δύο γκολ του Ραούλ Γκαρθία, που αποδείχθηκαν αρκετά για να χαρίσουν τη πρόκριση στη Μπιλπάο, μιας και το γκολ του Μπενζεμά στο 73΄ δεν ήταν αρκετό για να σώσει τη κατάσταση για την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν

Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν έκπληξη για τον κόσμο του ποδοσφαίρου, αφού η Αθλέτικ Μπιλμπάο είχε να νικήσει τη «Βασίλισσα» από τις 7 Μαρτίου του 2015, σε ένα αγώνα πρωταθλήματος στο Σαν Μαμές, με τον Άριτζ Αντούριθ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του αγώνα. Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα η Ρεάλ μετρούσε επτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Δείτε τα στιγμιότυπα:

Σήμερα, η Ρεάλ Μαδρίτης έχει ξεπεράσει το «χαστούκι» του περσινού ημιτελικού και έχει κάνει το τρία στα τρία κόντρα στη Μπιλμπάο, όμως, όπως έγινε αντιληπτό και πέρσι, ένας αγώνας νοκ-άουτ είναι μία διαφορετική υπόθεση σε σχέση με τους αγώνες πρωταθλήματος.