Serie A: Ήσυχο βράδυ για Λάτσιο και Γιουβέντους – Ονειρεύεται… Ευρώπη η Τορίνο! (video)

Με τρεις αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Serie AΛάτσιο και Γιουβέντους συνέχισαν τα θετικά αποτελέσματα, ενώ η Τορίνο έβαλε ακόμη ένα λιθαράκι στη μάχη της για την πρώτη εξάδα.

Το καθήκον της έκανε η Λάτσιο απέναντι στην Σαλερνιτάνα, παίρνοντας το τρίποντο μακριά από την έδρα της με 3-0. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε έκανε για ακόμα μία φορά… πάρτι στην αντίπαλη άμυνα, σκοράροντας δις (7’, 10’).

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λατσάρι στο 66ο λεπτό, ενώ πλέον οι «λατσιάλι» παρέμειναν στην 6η θέση μειώνοντας ωστόσο κι άλλο τη διαφορά από την πρώτη πεντάδα.

Πολύ εύκολο βράδυ είχε και η Γιουβέντους η οποία επικράτησε 2-0 της Ουντινέζε στο σπίτι της, αφήνοντας πίσω τον χαμένο τελικό. Το σκορ για τη «γηραιά κυρία» άνοιξε ο Ντιμπάλα στο 16’, ο οποίος έδειξε σε όλους πως εκτελείται το σωστό πλασέ!

Στη συνέχεια, στο 79’, ο ΜακΚένι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα «κλειδώνοντας» το τρίποντο για την ομάδα του. Παρά τη νίκη των γηπεδούχων, η Ουντινέζε είχε κι εκείνη τις καλές της στιγμές τις οποίες όμως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει σωστά προκειμένου να βρει τέρμα και να πάρει κάτι από την αναμέτρηση.

Σε τροχιά… Ευρώπης παραμένει η Τορίνο, έπειτα από τη νίκη της με 2-1 επί της Σαμπντόρια. Η «γκρανάτα» χρειάστηκε να ανατρέψει το κατά της σκορ, αφού είδε τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 18ο λεπτό με τέρμα του Καπούτο.

Λίγο αργότερα κατάφεραν να αντιδράσουν με τον Σίνγκο να ισοφαρίζει στο 27’ και τον Πράετ στη συνέχεια να σημειώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 67ο λεπτό. Κάπως έτσι λοιπόν η Τορίνο ανέβηκε στην 9η θέση, όντας τρεις πίσω από την ευρωπαϊκή εξάδα.