Άαρον Ράμσντεϊλ: Ο πρώτος Άγγλος που δεν δέχεται γκολ στο «Άνφιλντ» μετά από 11 μήνες!

Μπορεί η Άρσεναλ να αγωνιζόταν με «10» παίκτες για σχεδόν 70 λεπτά μέσα στο «Άνφιλντ» στον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ, όμως οι «κανονιέρηδες» άντεξαν. Το «μηδέν» διατηρήθηκε μέχρι τέλους και ο Άαρον Ράμσντεϊλ είναι ο πρώτος Άγγλος τερματοφύλακας που δεν δέχεται γκολ στο εν λόγω γήπεδο τους τελευταίους 11 μήνες.

Ήταν 20 Φεβρουαρίου του 2021 όταν η Λίβερπουλ υποδεχόταν την Έβερτον στο «Άνφιλντ», στο ντέρμπι της πόλης, με τους «κόκκινους» σε ιδιαίτερα κακή κατάσταση. Μιλάμε σαφώς για την περίοδο που η ομάδα του Γιούργκεν Κλόπ αδυνατούσε να βρει γκολ στο «σπίτι» της, έχοντας συμπληρώσει περισσότερες από 10 ώρες δίχως να… πανηγυρίσει, με εξαίρεση ένα πέναλτι του Σαλάχ κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Τελικό αποτέλεσμα; Το 2-0 υπέρ των «ζαχαρωτών», δίχως όμως κάποιος να γνωρίζει πως η εν λόγω αναμέτρηση θα ήταν και η μοναδική σε όλες τις διοργανώσεις, όπου Άγγλος γκολκίπερ θα κρατήσει το «μηδέν» στο «Άνφιλντ» για τους επόμενους 11 μήνες.