La Liga: «Πέταξε» δύο βαθμούς η Μπαρτσελόνα στο 89' - Νίκη μετά από εννέα μήνες για τη Λεβάντε! (video)

Η Μπαρτσελόνα άφησε δύο βαθμούς στην αναμέτρηση με τη Γρανάδα (08/01, 1-1) στερώντας από τον Λουκ Ντε Γιονγκ το δικαίωμα να γίνει και πάλι... ήρωας, αλλά και από τον Ντάνι Άλβες μια ονειρεμένη επιστροφή στη La Liga! Πρώτη νίκη μετά από τον Απρίλιο του 2021 για τη Λεβάντε, που πήρε μεγάλη βαθμολογική «ανάσα», νικώντας με 2-0 τη Μαγιόρκα!

Ο Λουκ Ντε Γιονγκ φάνηκε πως θα γίνει και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Μπαρτσελόνα, αφού πέτυχε γκολ για δεύτερο σερί παιχνίδι στη La Liga, αλλά η αποβολή του Γκάβι στο 80' και η ισοφάριση του Πουέρτας στο 89' για το τελικό 1-1 απέναντι στη Γρανάδα, του... χάλασαν τη βραδιά! Διά... ποδός Ντάνι Άλβες η πάσα για το τέρμα του 31χρονου Ολλανδού, με τον «θρύλο» των Καταλανών να επιστρέφει στο ισπανικό πρωτάθλημα, με τον τρόπο που αποχώρησε: μοιράζοντας ασίστ!

Το σύνολο του Τσάβι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο την αναμέτρηση, δείχνοντας πως θέλει τα ηνία του παιχνιδιού να βρίσκονται στα «χέρια» της. Ο Ντε Γιονγκ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από τον VAR, ως οφσάιντ. Εν τέλει, κατάφερε να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 57', με όμορφη κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ντάνι Άλβες. Οι «μπλαουγκράνα» φάνηκε πως θα πατήσουν τριάδα, αλλά «πέταξαν» δύο βαθμούς στο 89' και από την τρίτη θέση, βρέθηκαν στην έκτη! Ο Πουέρτας έγραψε το τελικό 1-1 ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90', μετουσιώνοντας σε ό,τι καλύτερο θα μπορούσε την αποβολή του Γκάβι, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο 80'!

Λίγο νωρίτερα, η Λεβάντε «έσπασε» το ρόδι για τη φετινή αγωνιστική περίοδο στην 20η αγωνιστική και κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης μετά από εννέα μήνες! Επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Μαγιόρκα, με τον Σολδάδο να ανοίγει το σκορ στο 47' και τον Μοράλες να δίνει τη χαριστική «βολή» στους φιλοξενούμενους, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων! Κατά αυτόν τον τρόπο, το σύνολο του Αλέσιο Λίσκι πήρε τεράστια βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη La Liga και πλέον απέχει πέντε βαθμούς από τις θέσεις που θα την κρατήσουν στην πρώτη κατηγορία.

Σπουδαία νίκη και για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, που με γκολ του Ογιαρθάμπαλ από το 13ο λεπτό, επικράτησε με 1-0 της Θέλτα στο Σαν Σεμπαστιάν και παρέμεινε ζωντανή στο «κυνήγι» των θέσεων που οδηγούν στο Champions League