Bundesliga: Τετράστερη η Λειψία κόντρα στη Μάιντς – Δεν «Χ»άρηκε κανείς στο Λεβερκούζεν

Εύκολη επικράτηση της Λειψίας απέναντι στη Μάιντς με τρομερούς Ενκουνκού και Αντρέ Σίλβα (4-1). Ματσάρα στο Λεβερκούζεν, χωρίς νικητή (2-2). «Γκέλαρε» στην έδρα της η Φράιμπουργκ με την Μπίλεφελντ (2-2). Συνεχίζει ακάθεκτη η Χόφενχαϊμ (3-1).
Στοπ της Γκροίτερ Φιρτ στη Στουτγκάρδη (0-0).

Η 18η αγωνιστική στο γερμανικό πρωτάθλημα ξεκίνησε τη Παρασκευή (7/1) με… εκπλήξεις, έπειτα από την επικράτηση της Γκλάντμπαχ στην Allianz Arena με 1-2 και συνεχίστηκε το Σάββατο (8/1)  με 17 γκολ σε 5 αναμετρήσεις

Στο Red Bull Arena η Λειψία είχε ένα ήσυχο απόγευμα κόντρα στη Μάιντς, αφού στο 19ο λεπτό ο Αλεξάντερ Χακ σταμάτησε το σουτ του Αντρέ Σίλβα με που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα με το χέρι και ο διαιτητής του αγώνα τον απέβαλλε και καταλόγισε παράβαση. Με τον Πορτογάλο επιθετικό να παίρνει την ευθύνη από την άσπρη βούλα και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κρίστοφερ Ενκουνκού μπήκε ως αλλαγή στο 46’ και έφερε… τον πανικό, μοιράζοντας δύο ασίστ στα γκολ των Ντομινίκ Σομποσλάι και Αντρέ Σίλβα και σκοράροντας ένα γκολ. Με το σκορ να λήγει 4-1, μιας και η Μάιντς είχε μειώσει προηγουμένως σε 2-1 με τον Τζέι-Σουνγκ Λι και την ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο να κάνει «άλμα» στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τρομερή αναμέτρηση στο BayArena μεταξύ Μπάγερ Λεβερκούζεν και Ουνιόν Βερολίνου. Αρχικά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πάτρικ Σικ στο 38’ ο οποίος σημείωσε το 17ο του τέρμα στη φετινή Bundesliga. Όμως, οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ του Γκρίσα Πρόμελ στο 45’ και στο 50’ σόκαραν την Λεβερκούζεν και γύρισαν το ματς σε 1-2. Παρόλα αυτά οι «ασπιρίνες» ήταν αυτές που είχαν την τελευταία απάντηση με τον Τζόναθαν Τα να ισοφαρίζει σε 2-2 με κεφαλιά στο 84ο λεπτό.

Η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ με ένα πολύ ωραίο σουτ του Γιάνικ Χάμπερερ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 46ο λεπτό ο Γου-Γέονγκ Τζέονγκ«απλοποίησε τα πράγματα για τους γηπεδούχους γράφοντας το 2-0. Μέχρις ότου να μειώσει η Μπίλεφελντ με τον Οκουγκάβα στο 60’ και, αργότερα να ισοφαρίσει το ματς σε 2-2 με τον Μπράιαν Λάσμε στο 87’ και να πάρει έναν πολύ σημαντικό βαθμό, ενόψει συνέχειας.

Η Άουγκσμπουργκ «πάγωσε» τους γηπεδούχους με κεφαλιά του αμαρκάριστου Μάικλ Γκρέγκοριτς από την μικρή περιοχή και άνοιξε το σκορ σε 0-1. Όμως, ο καταιγιστικός Ιλάς Μπεμπού με δύο τέρματα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου «γύρισε» το ματς σε 2-1. Ενώ, το κερασάκι στη τούρτα σημείωσε ο Ντέιβιντ Ράουμ στο 90+3’ για να εξασφαλίσει το τρίποντο για τους γηπεδούχους και να «σκαρφαλώσει» στη 3η θέση της Bundesliga.

Η Γκρόιτερ Φιρτ δυσκόλεψε αρκετά την Στουτγκάρδη και έμειναν στη λευκή ισοπαλία, με την ομάδα του Πελεγκρίνο Ματαράτσο να μετράει τρία διαδοχικά παιχνίδια στο πρωτάθλημα δίχως γκολ

Το αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 7/1
Μπάγερν Μονάχου – Γκλάντμπαχ 1-2 ( 18’ Λεβαντόφσκι – 27’ Νόιχαους, 31’ Λάινερ)

Σάββατο 8/1

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Ουνιόν Βερολίνου 2-2  (38’ Σικ, 84’ Τα – 45’, 50’ Πρόμελ)
Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ 3-1 (38’,44’ Μπεμπού, 90+3’ Ράουμ -  5’ Γκρέγκοριτς)
Γκρόιτερ Φιρτ – Στουτγκάρδη 0-0
Φράιμπουργκ – Αρμίνια Μπίλεφελντμ 2-2 (6’ Χάμπερερ, 46΄ Τζέονγκ – 60’ Οκουγκάβα, 87’ Λάσμε)
Λειψία – Μάιντς 4-1 (21’, 60’  πεν. Αντρέ Σίλβα, 47’ Σομποσλάι, 58’ Ενκουνκού – 57’ Λι)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μπορούσια Ντόρτμουντ (19:30)