Χετάφε - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0: Ποδαρικό με ήττα για τη «Βασίλισσα»! (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε από τη Χετάφε στο «Αλφόνσο Πέρεθ» για τη La Liga, στην πρώτη ήττα της σε όλες τις διοργανώσεις έπειτα από τρεις μήνες.
Δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει με χειρότερο τρόπο το 2022 για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από τη Χετάφε, χάνοντας για πρώτη φορά μετά από έντεκα αγωνιστικές.

Ο Ενές Ουνάλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 9', με την ομάδα του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες να έχει κι άλλες ευκαιρίες για γκολ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές για ένα 20λεπτο, δεν πέτυχαν κάτι και στη συνέχεια η Χετάφε έφτασε ξανά στο γκολ.

Στο 2ο ημίχρονο, η κατοχή της μπάλας ήταν εξ ολοκλήρου για τη Ρεάλ, όμως οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι δεν είχαν έμπνευση για να δημιουργήσουν απειλή στην εστία του Νταβίδ Σορία. Κάποια μακρινά σουτ εξουδετερώθηκαν εύκολα και το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.