Premier League: Άντεξε η Σαουθάμπτον και... μπλόκαρε την Τότεναμ - κατέρρευσε η Νόριτς των Τζόλη και Γιαννούλη! (video)

Μπορεί η Τότεναμ να ευνοήθηκε από την αποβολή του Σαλισού στο 40’, όμως όσο καλός και να ήταν ο Χάρι Κέιν, η Σαουθάμπτον των «10» ήταν… αρκετή για να μπλοκάρει το σύνολο του Κόντε, που δεν αξιοποίησε τον… παραπάνω, βλέποντας και δύο γκολ να ακυρώνονται (1-1)! Την ίδια ώρα, η Νόριτς «κατέρρευσε» σε… ένα ημίχρονο από την Κρίσταλ Πάλας (3-0), ενώ η Γουέστ Χαμ ήταν σοβαρή και έφυγε με «διπλό» και ανατροπή από την έδρα της Γουότφορντ (1-4)!

Επρόκειτο αδιαμφισβήτητα για ένα από τα ματς της Premier League που δεν χρειαζόταν… πολλά γκολ για να προσελκύσει το ενδιαφέρον του φίλαθλου ποδοσφαιρικού κοινού. Το προβάδισμα της Σαουθάμπτον με το απίστευτο γκολ του Γουόρντ Πράους, μία κόκκινη κάρτα, ένας κανονικός Χάρι Κέιν και δύο ακυρωθέντα γκολ ήταν αρκετά…

Συγκεκριμένα, στο 25ο λεπτό ο Τζέιμς Γουόρντ Πράους, έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ. Ωστόσο, η Σαουθάμπτον έβαλε τα χέρια της και… έβγαλε τα μάτια της, καθώς στο 39’ ο Σον ανατράπηκε από τον Σαλισού και αποβλήθηκε!

Οι ισορροπίες ανατράπηκαν, ο Κέιν μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ και το τρίτο του γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια, σε συνδυασμό με το αριθμητικό πλεονέκτημα, έδειχναν αρκετά για να κάνουν ολική ανατροπή οι Λονδρέζοι.

Ο Άγγλος ξανασκόραρε στο δεύτερο μέρος αλλά το γκολ του… ακυρώθηκε, το ίδιο συνέβη και στο 66ο λεπτό, με το αυτογκόλ του Φόστερ να μην μετρά και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με αποτέλεσμα η Τότεναμ να αφήνει… δύο βαθμούς στο Σεντ Μέρις, πετώντας στα σκουπίδια τις συνθήκες που η αντίπαλός της διαμόρφωσε μόνη της!

Την ίδια ώρα, η Γουέστ Χαμ ήταν ιδιαίτερα σοβαρή και ξεπέρασε εξαιρετικά το «σοκ» της ήττας στην Boxing Day στο σπίτι της. Παρότι έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ντένις στο 6’, έβγαλε αντίδραση και χρειάστηκε… 120 δευτερόλεπτα.

Ισοφάρισε στο 27’ με τον Σούτσεκ και εν συνεχεία με μία αντεπίθεση «έγραψε» το 2-1, χάρη στον Μπενράχμα! Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, παρά το γεγονός πως το 3-1 έγινε, αλλά το γκολ του Μπόουεν δεν μέτρησε ποτέ εξαιτίας του VAR! Εν τέλει, το 4-1 διαμορφώθηκε από τους Νομπλ και Βλάσιτς στις καθυστερήσεις

Τέλος, στην αναμέτρηση της Νόριτς, η οποία είχε άκρως ελληνικό ενδιαφέρον, λόγω της συμμετοχής στην βασική ενδεκάδα των Τζόλη και Γιαννούλη, τα «καναρίνια» κατέρρευσαν από νωρίς, με τον Έντουαρντ της Κρίσταλ Πάλας να ανοίγει το σκορ στο 6’ από την «άσπρη βούλα»!

Μάλιστα, πριν από την λήξη του πρώτου μέρους σκόραρε ακόμη δύο φορές με τους Ματέτα και Σλουπ, οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν απάντησε και μία ακόμη «βαριά» ήττα του Ντιν Σμιθ στον πάγκο τους είναι γεγονός.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:

Τρίτη 28/12

Άρσεναλ – Γουλβς Αναβλήθηκε

Κρίσταλ Πάλας – Νόριτς 3-0 (6’ Έντουαρντ, 36’ Μακέτα, 40’ Σλουπ)

Σαουθάμπτον – Τότεναμ 1-1 (25’ Γουόρντ Πράους – 40’ Κέιν)

Γουότφορντ – Γουέστ Χαμ 1-4 (6’ Ντένις – 27’ Σούτσεκ, 29’ Μπενράχμα, 90' Νομπλ πεν., 91' Βλάσιτς)