Premier League: Εορταστική «εξάρα» από τη Μάντσεστερ Σίτι – εύκολες νίκες για Άρσεναλ και Τότεναμ! (video)

Μία άκρως εντυπωσιακή για ένα… ημίχρονο Μάντσεστερ Σίτι έκανε την εμφάνισή της στην Boxing Day κόντρα στην Λέστερ, με τους «πολίτες» να δικαιολογούν με «εξάρα», τον λόγο που βρίσκονται στην κορυφή της Premier League, παρόλο που έπαιξαν με την φωτιά στο δεύτερο μέρος για 11 λεπτά (6-3). Την ίδια ώρα, η Άρσεναλ ήταν πειστική στο Κάροου Ρόουντ και δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στη Νόριτς (0-5), ενώ κάτι ανάλογο συνέβη και με την Τότεναμ στο ματς που εν τέλει… διεξήχθη, με την Κρίσταλ Πάλας (3-0)!

Μπορεί να είναι δεδομένο πως στην Premier League και ιδιαίτερα στην… Boxing Day δεν «χωρούν» προβλέψεις, όμως κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει όταν στην εξίσωση μπαίνει η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, η οποία «διέλυσε» σε ένα ημίχρονο την Λέστερ και έγινε η πρώτη ομάδα που σκοράρει τέσσερις φορές σε ένα ημίχρονο, μετά την Λίβερπουλ κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η αρχή έγινε στο 5ο λεπτό από τον Κέβιν Ντε Μπρόινε, αλλά ουδείς θα μπορούσε να προβλέψει την συνέχεια, με την κακή ανασταλτική λειτουργία της Λέστερ να κάνει την εμφάνισή της για 17ο ματς από τα φετινά 19.

Στο 14’ ο Ριγιάντ Μαχρέζ έκανε το 2-0 από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 21΄ο Ιλκάι Γκιντογκάν συμπλήρωσε έναν θρίαμβο που χρειάστηκε 20 λεπτά και… κάτι για να κάνει την εμφάνισή του.

Το 4-0 διαμορφώθηκε και πάλι από το σημείο του πέναλτι από τον Ραχίμ Στέρλινγκ, με την Σίτι να οδηγείται στα αποδυτήρια με το ευρύ αυτό σκορ, 72% κατοχής μπάλας αλλά και πέντε σουτ στην εστία του Έντερσον.

Οι «αλεπούδες» ήταν επικίνδυνες αλλά… άστοχες. Τουλάχιστον στο πρώτο μέρος, διότι η ικανότητά τους να δημιουργήσουν ευκαιρίες, ευδοκίμησε με την έναρξη του δευτέρου. Ο Μάντισον μείωσε στο 55’, ο Λούκμαν έκανε το 4-2 με την συμπλήρωση μίας ώρας και οι «πολίτες» αφυπνίστηκαν μετά και το τρίτο γκολ της Λέστερ με τον Ιεανάτσο.

Βρήκαν και 5ο γκολ με τον Λαπόρτ στο 70’ και «κλείδωσαν μία νίκη με οκτώ γκολ σε ένα ενενηντάλεπτο.

Την ίδια ώρα, η Άρσεναλ του Κάροου Ρόουντ έπαιξε… όσο χρειάστηκε και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, με πρωταγωνιστές τους Μπουκάγιο Σάκα και Μαρτίν Έντεγκααρντ.

Το σκορ άνοιξε ο Σάκα στο 6’, οι «κανονιέρηδες» έκαναν δύο τα τέρματά τους στο τέλος του πρώτου μέρους, με το «παρθενικό», φετινό γκολ του Κίραν Τίρνι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την δεύτερη ασίστ του Νορβηγού στο ματς και το σκορ διεύρυνε στο 65΄ο Μπουκάγιο Σάκα με εξαιρετικό, αριστερό σουτ εκτός περιοχής!

Εν τέλει, ο Λακαζέτ έκανε το 4-0 με πέναλτι, ενώ ο Σμιθ Ρόου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, μπαίνοντας και πάλι ως αλλαγή, για το 5/5 της Άρσεναλ σε όλες τις διοργανώσεις.

Παράλληλα, και η μισητή αντίπαλος της Τότεναμ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, με τον Χάρι Κέιν να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αν και μοιάζει οξύμωρο, αναλογικά με την χρονιά που διανύει. Ο Άγγλος άνοιξε το σκορ και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Boxing Day, μετρώντας πλέον γκολ στις έξι τελευταίες φορές που αγωνίστηκε μετά τα Χριστούγεννα.

Ο Λούκας Μόουρα έκανε το 2-0, ο Σον έφτασε τα τέσσερα γκολ στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις και η Τότεναμ του Αντόνιο Κόντε συνεχίζει αήττητη!

Τέλος, στο ματς της Γουέστ Χαμ με την Σαουθάμπτον, η απουσία του κοινού από τις εξέδρες, δεν βοήθησε τις προσπάθειες των γηπεδούχων, με τους «αγίους» να φεύγουν με ένα πολύτιμο τρίποντο από μία έδρα που «λύγισε» τις Λίβερπουλ και Τσέλσι!

Το τελικό 3-2 κρίνεται εντυπωσιακό, με το πάνω χέρι να παραμένει στους φιλοξενούμενους μέχρι και το φινάλε, για την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα μετά τις 5 Νοεμβρίου και το 1-0 επί της Άστον Βίλα.

Κάπως έτσι, σημειώθηκαν αθροιστικά 21 γκολ στις τέσσερις πρώτες αναμετρήσεις της Boxing Day! Ένα εντυπωσιακό νούμερο, που μεταφράζεται σε 5 και… κάτι γκολ ανά ματς και πας προϊδεάζει για την συνέχεια…

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της Boxing Day:

Κυριακή 26/12

Γουλβς – Γουότφορντ Αναβλήθηκε

Λίβερπουλ – Λιντς Αναβλήθηκε

Γουέστ Χαμ – Σαουθάμπτον 2-3 (49’ Αντόνιο, 64΄ Μπενράχμα  - 8’ Ελιονούσι, 61΄Γουόρντ Πράους, 70’ Μπεντνάρεκ)

Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ 6-3 (5΄ Ντε Μπρόινε, 14΄ Μαχρέζ πεν., 21’ Γκιντογκάν, 25΄, 87’ Στέρλινγκ πεν., 69’ Λαπόρτ – 55’ Μάντισον, 59’ Λούκμαν, 65’ Ιεανάτσο)