ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 4-2: Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Αυγουστή που «έπιασε» εξάδα!

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 4-2 της Ομόνοιας και ανέβηκε στην έκτη θέση.

Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή επικράτησε 4-2 της Ομόνοιας στο ντέρμπι, ένα ματς που ήταν εξ αναβολής για την 11η αγωνιστική αφού είχε διακοπεί λόγω ομίχλης.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε από το 17ο λεπτό και με το αποτέλεσμα ως εκείνη τη στιγμή να είναι 0-0, με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκει το γκολ μετά από τέσσερα λεπτά. Η Ομόνοια άγγιξε την ισοφάριση στο 32' όταν είχε δοκάρι και τελικά την βρήκε στο 39' με τον Παπουλή να γράφει το 1-1 μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια των συμπαικτών του.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΑΠΟΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 47' με τον Σατσιά και ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Κβιλιτάια έγραψε με πέναλτι το 3-1. Η απάντηση των φιλοξενούμενων δεν άργησε να έρθει, με τον Λανγκ να παίρνει το... αίμα του πίσω και να σκοράρει για να μειώσει σε 3-2 στο 65’, την στιγμή που ο ΑΠΟΕΛ στο 72' κέρδισε και δεύτερο πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νατέλ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για να γράψει το 4-2 και να σπρώξει τους γηπεδούχους προς τη νίκη.

Κάπως έτσι, ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 διαδοχικές ισοπαλίες.