Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: «Καθάρισε» από νωρίς ο Μπενζεμά

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να επικρατήσει της Μπιλμπάο με 2-1, σε ένα… «τρελό» δεκάλεπτο. Στο +8 η «Βασίλισσα» από τη 2η Σεβίλλη!

Η αναμέτρηση στο «Σαν Μαμές» ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με τρία γκολ σε μόλις δέκα λεπτά! Αρχικά, ο Καρίμ Μπενζεμά με ένα εκπληκτικό πλασέ έξω από τη περιοχή, έδωσε το προβάδισμα στους «μερένγκες» στο 4ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ο Γάλλος στράικερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη. Όμως, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με ένα εκπληκτικό σουτ Σανθέτ στο 10’, βάζοντας τους «Βάσκους» ξανά στο παιχνίδι.

Παρόλα αυτά, ο αγώνας σταθεροποιήθηκε μετά το «εκρηκτικό» ξεκίνημα και οι ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν άλλα τέρματα, με τη «Βασίλισσα» να επιστρέφει στις νίκες σε μία δύσκολη έδρα χάρη στον Καρίμ Μπενζεμά που έφτασε τα 15 γκολ στο πρωτάθλημα! Ενώ, η Ρεάλ αύξησε τη διαφορά της κατά οκτώ πόντους, από τη δεύτερη Σεβίλλη

Οι ενδεκάδες:

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Αγκιρεθαμπάλα, Ντε Μάρκος, Άλβαρεθ, Νούνιεθ, Μπαλενθιάγκα (63’ Λεκουέ), Γκαρθία, Βενθεντόρ, Θαράγκα (57’ Νίκο Γουίλιαμς), Μουνιαίν (85’ Σεράνο), Σανθέτ (63’ Ραούλ Γκαρθία), Γουίλιαμς

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Βάσκεθ, Φερνάντεθ, Μιλιτάο, Μεντί, Καμαβινγκά, Κρος, Βαλβέρδε, Αζάρ (85’ Γκονζάλεθ), Βινίσιους (85’ Μαριάνο Ντίαζ), Μπενζεμά (90' Γιόβιτς)