Άρσεναλ - Σάντερλαντ 5-1: Στα ημιτελικά με πεντάρα οι «κανονιέρηδες»!

Ο Έντι Ενκέτια λατρεύει το Carabao Cup και πέτυχε χατ-τρικ απέναντι στην Σάντερλαντ για να στείλει εύκολα την Άρσεναλ στα ημιτελικά του φετινού τουρνουά με το 5-1 στο «Έμιρεϊτς» κόντρα στις «μαυρόγατες».

Η Άρσεναλ εξασφάλισε δια... περιπάτου την παρουσία της στην προημιτελική φάση του φετινού Λιγκ Καπ, νικώντας εύκολα τη Σάντερλαντ με 5-1 στο «Εμιρέιτς».

Οι «κανονιέρηδες» του Μίκελ Αρτέτα προηγήθηκαν 2-0 με τους Ενκέτια (17΄) και Πεπέ (27΄), για να μειώσει ο Μπρόουντχεντ στο 31ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, που τους χώριζαν δύο κατηγορίες από την αντίπαλό τους, έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους σκοράροντας άλλες δυο φορές, με τον Ενκέτια να φτάνει στο χατ-τρικ χάρις στα τέρματα που σημείωσε στο 49΄ και το 58΄.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πατίνο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.