Serie A: Πλησιάζει την εξάδα η Τορίνο - Έσπασε το καρέ της... ισοπαλίας, την ημέρα που ο Βλάχοβιτς «ντύθηκε» Κριστιάνο Ρονάλντο! (video)

Τρεις ισοπαλίες επιφύλασσαν οι πρώτες τέσσερις, κυριακάτικες αναμετρήσεις της 18ης αγωνιστικής της Serie A, ενώ βρισκόμαστε εν αναμονή του μεγάλου ντέρμπι της Μίλαν με τη Νάπολι (19/12, 21:45). Σπουδαία νίκη για την Τορίνο που βλέπει ξανά την εξάδα, «αυτοκτονία» για Σαμπντόρια που έπαιξε με τη.. φωτιά και κάηκε! Πρόσωπο της ημέρας, αναμφισβήτητα, ο Ντούσαν Βλάχοβιτς, που ισοφάρισε ιστορικό ρεκόρ του Κριστιάνο Ρονάλντο!
Στο παιχνίδι που άνοιξε την... αυλαία των κυριακάτικων (19/12) αναμετρήσεων, η Φιορεντίνα επέστρεψε από το εις βάρος της 0-2, απέναντι στη Σασουόλο, αλλά δεν πέτυχε την ολική ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι στο Αρτέμιο Φράνκι πήραν προβάδισμα «ασφαλείας» μέσα σε πέντε λεπτά, με τον Σκαμάκα (32') και τον Φρατέζι (37'). Ωστόσο, ο υπερηχητικός φέτος Ντούσαν Βλάχοβιτς μείωσε το 51ο λεπτό, ισοφαρίζοντας το ιστορικό ρεκόρ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο ιταλικό ποδόσφαιρο, ενώ ο Τορέιρα έφερε το ματς στα ίσια δέκα λεπτά αργότερα, γράφοντας ως τελικό σκορ της αναμέτρησης το 2-2

Ισόπαλο ήταν και το αποτέλεσμα ανάμεσα στην Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου και την Έμπολι. Η ομάδα του Έλληνα κεντρικού αμυντικού ευτύχησε να προηγηθεί στο 50ο λεπτό, με το αυτογκόλ του Μαρκίτσα, ωστόσο ο Νικολάου τον «μιμήθηκε» στο 71', έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 1-1, που έκοψε τη «φόρα» της Έμπολι προς την εξάδα.

Στα δύο ματς των 19:00, η Τορίνο με το λιτό, αλλά άκρως χρήσιμο 1-0, κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βερόνα, εκμεταλλευόμενη τη δύναμη της έδρας της. Η λύση για τη «γκρανάτα» ήρθε μέσω του Πομπέγκα στο 26ο λεπτό, ένα λεπτό μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα του Μανιάνι που της έδωσε το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Από την πλευρά των Γενοβέζων, ο Γκαμπιαντίνι άνοιξε το σκορ στο 38ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, με το δεύτερο γρηγορότερο γκολ στην ιστορία της Serie A. Μέχρι το 87ο λεπτό φαινόταν πως θα είναι αρκετό για να πάρουν το τρίποντο, αλλά ο Τόμας Ανρί, με ένα εξαιρετικό σουτ έγραψε το 1-1, στερώντας το τρίποντο από τους γηπεδούχους.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 17/12
Λάτσιο - Τζένοα 3-1 (36' Πέδρο, 75' Ατσέρμπι, 81' Ζακάνι - 86' Μελεγκόνι)
Σαλερνιτάνα - Ίντερ 0-5 (11' Πέρισιτς, 33' Ντάμφρις, 52' Σάντσες, 77' Μαρτίνες, 87' Γκαλιαρντίνι)

Σάββατο 18/12
Αταλάντα - Ρόμα 1-4 (45+1' αυτ. Κριστάντε - 1' 82' Έιμπραχαμ, 27' Ζανιόλο, 72' Σμόλινγκ)
Μπολόνια - Γιουβέντους 0-2 (6' Μοράτα, 69' Κουαδράδο)
Κάλιαρι - Ουντινέζε 0-4 (4' Μακένγκο, 45' 69' Ντεολοφέου, 50' Μολίνα)

Κυριακή 19/12
Φιορεντίνα - Σασουόλο 2-2 (51' Βλάχοβιτς, 61' Τορέιρα - 32' Σκαμάκα, 37' Φρατέζι)
Σπέτσια - Έμπολι 1-1 (50' αυτ. Μαρτσίτσα - 71' αυτ. Νικολάου)
Σαμπντόρια - Βενέτσια 1-1 (1' Γκαμπιαντίνι - 87' Ανρί)
Τορίνο - Βερόνα 1-0 (26' Πομπέγκα)
Μίλαν - Νάπολι (21:45)