Premier League: Νίκη τετράδας για την Άρσεναλ, «κλείνει» τρεις μήνες χωρίς νίκη η Μπράιτον! (video)

Την σημαντικότερη επικράτησή της μέχρι την επόμενη πραγματοποίησε η Άρσεναλ απέναντι στην Γουέστ Χαμ, με τους «κανονιέρηδες» να επικρατούν με 2-0 και να «πατούν» την τετράδα για πρώτη φορά στην σεζόν! Την ίδια ώρα, η Μπράιτον ηττήθηκε με 1-0 από την Γουλβς και παραμένει για… 60 ημέρες δίχως νίκη, ενώ η Κρίσταλ Πάλας «έσωσε» τον βαθμό από την αναμέτρηση του Σέλχαρστ Παρκ με αντίπαλο την Σαουθάμπτον!

Την καλύτερή της εμφάνιση ή μάλλον την πιο… πειστική που θα μπορούσε να «χαρίσει» στους φίλους της, πραγματοποίησε η Άρσεναλ στην αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής απέναντι στην Γουέστ Χαμ, με τους «κανονιέρηδες» να επικρατούν με 2-0, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Αλεξάντερ Λακαζέτ και τα ωραίο γκολ του Γκάμπριελ Μαρτινέλι στο 48’ και του Σμιθ Ρόου τρία λεπτά πριν από την συμπλήρωση των 90’.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν ενδιαφέρουσα, αλλά οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι καθ’ όλη την διάρκεια της συνάντησης με τα «σφυριά». Απείλησαν περισσότερο, ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με το υπέρ τους 76% κατοχής μπάλας, δεν προηγήθηκαν με το δοκάρι του Κίραν Τίρνι, αλλά πήραν αυτό που άξιζαν κόντρα στον Ντέιβιντ Μόγιες στο 600ο του ματς στους προπονητικούς πάγκους.

Ο Μαρτινέλι άνοιξε το σκορ στο 48’, το 2-0 δεν έλαβε χώρα με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, με τον Λακαζέτ να χάνει πέναλτι για να «κλειδώσει» το τρίποντο απέναντι στον Φαμπιάνσκι, αλλά το αριθμητικό μειονέκτημα που δημιουργήθηκε με την αποβολή του Τσουφάλ, έδωσε ψυχολογία στην Άρσεναλ.

Εν τέλει, το 2-0 πραγματοποιήθηκε στο 87΄, ο Σμιθ Ρόου έκανε έξι τα γκολ του στην φετινή Premier League και οι «κανονιέρηδες» πάτησαν τετράδα με το πρώτο 5/5 του Αρτέτα στο Έμιρεϊτς.

Την ίδια ώρα, η Μπράιτον δεν κατάφερε ούτε με την 10η απόπειρά της να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο μετά από τις 19 Οκτωβρίου και παραμένει δίχως νίκη για σχεδόν… 60 ημέρες.

Έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Σαίς στις καθυστερήσεις, είδε την εστία της να μην παραβιάζεται σε δύο περιπτώσεις με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και εν τέλει ηττήθηκε με 1-0 στο Άμεξ.

Τέλος, εντυπωσιακή ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης που εκτυλίχθηκε ανάμεσα στην Κρίσταλ Πάλας και την Σαουθάμπτον στο «Σέλχαρστ Παρκ», με το τελικό 2-2 να αφήνει… ανικανοποίητες και τις δύο ομάδες.

Το σκορ άνοιξε από νωρίς η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά με τον Ζαχά, αλλά η αντίδραση της Σαουθάμπτον, παρά το γεγονός πως προερχόταν από την ήττα με «κάτω τα χέρια» από την Άρσεναλ με 3-0, ήταν εξαιρετική.

Ισοφάρισε με τον Γουόρντ Πράους στο 32’ και τέσσερα λεπτά μετά είδε τον «συνήθη ύποπτο» Μπρόχα να της δίνει και το προβάδισμα! Ακολούθησαν σημαντικές στιγμές για αμφότερες, αλλά η πίεση των γηπεδούχων δικαιώθηκε οκτώ λεπτά μετά την μεγάλη ευκαιρία του Έντουαρντ στο 58’.

Ο Αγιού «έγραψε» στο 64’ το 2-2 , το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι και το φινάλε και η πρώτη τους ισοπαλία στο Σέλχαρστ Παρκ μετά από το 2008, ήταν γεγονός!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Τρίτη 14/12

Μπρέντφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Αναβλήθηκε

Νόριτς – Άστον Βίλα 0-2 (34’ Ράμσεϊ, 86’ Γουότκινς)

Μάντσεστερ Σίτι – Λιντς 7-0 (8’ Φόντεν, 13΄ Γκρίλις, 38’, 64’ Ντε Μπρόινε, 49’ Μαχρέζ, 74’ Στόουνς, 78’ Άκε)

Τετάρτη 15/12

Μπράιτον – Γουλβς 0-1 (45+1 Σαίς)

Κρίσταλ Πάλας – Σαουθάμπτον 2-2 (2’ Ζαχά, 60’ Αγιού – 32’ Γουόρντ Πράους, 38’ Μπρόχα)