Bundesliga: «Βλέπει» Ευρώπη η Μάιντς, τεράστιο «διπλό» με ανατροπή για την Κολωνία

Δύο στα τρία έκαναν οι γηπεδούχοι στα βραδινά ματς του «πρώτου πιάτου» της 16ης αγωνιστικής της Bundesliga, με την Κολωνία να φτάνει σε τεράστια ανατροπή στην «Βολκσβάγκεν Αρένα» επί της Βόλφσμπουργκ

Τη νίκη κόντρα στη Χέρτα Βερολίνου πανηγύρισε η Μάιντς με σκορ 4-0, με την ομάδα του Σβένσον να βρίσκεται στην 6η θέση της Bundesliga που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Λι Τζάε-Σουνγκ, για να έρθει ο Αλεξάντερ Χακ στο 41’ και να κάνει το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάιντς βρήκε και τρίτη φορά δίχτυα, με τον Βίντμερ να κάνει το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ζαν-Πολ Μποέτιους στο 79΄.

Παράλληλα, την ίδια ώρα η Βόλφσμπουργκ υποδέχτηκε την Κολωνία, με τoυς φιλοξενούμενους να φεύγουν με το διπλό (2-3).  Οι «λύκοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, με τον Λούκας Νμέτσα να κάνει το 1-0. Η απάντηση της Κολωνίας δεν άργησε να έρθει, με τον Μοντέστ να κάνει το 1-1 στο 34΄, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Βέγκχορστ να κάνει το 2-1 (51΄). Η ομάδα του Μπάουμγκαρτ όμως είχε ξανά απάντηση, με τον Ουθ, ο οποίος είχε μόλις μπει στο ματς, να κάνει το 2-2 στο 73ο λεπτό, ενώ ο Μοντέστ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ολοκλήρωσε την ανατροπή, κάνοντας το 3-2 στο 89΄.

Τέλος, στο τρίτο ματς της βραδιάς η Αρμίνια Μπίλεφελντ επικράτησε της Μπόχουμ με 2-0, χάρη σε τέρματα του Οκουγκάβα και Βίμερ, με τον Λαμπρόπουλο να αγωνίζεται βασικός όλο το 90λεπτο, ενώ ο Σταφυλίδης πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο δεύτερο μέρος.