Οσασούνα – Μπαρτσελόνα 2-2: Νέο στραβοπάτημα για τους «μπλαουγκράνα»

Η Μπαρτσελόνα έχασε το τρίποντο στα τελευταία λεπτά και βλέπει την τετράδα να… απομακρύνεται. Έσωσε τον βαθμό ο Τσίμι Άβιλα για τους γηπεδούχους.

Η Οσασούνα υποδέχθηκε την Μπαρτσελόνα στο «Ελ Σαδάρ» για την 17η αγωνιστική της La Liga

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε το παιχνίδι με αρκετή κατοχή, κάνοντας υπομονή μέχρι να «κουραστεί» η άμυνα της Οσασούνα. Οι «Καταλανοί» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12’ μετά από πολύ ωραία ασίστ του Γκάβι στον Νικολάς Γκονζάλεθ.

Όμως, δύο λεπτά αργότερα η Οσασούνα ισοφάρισε με κεφαλιά του αρχηγού της, Νταβίντ Γκαρθία, από στημένη φάση. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, με τον Αμπνεσαμάντ Εζαλζουλί να ξαναδίνει προβάδισμα στην ομάδα του και με τον ίδιο να σκοράρει το πρώτο του το τέρμα με την φανέλα των «μπλαουγκράνα».

Η ομάδα του Τσάβι δεν έδειξε σταθερότητα και η Οσασούνα την τιμώρησε με τον Τσίμι Άβιλα, να λέει την τελευταία του λέξη στο 86ο λεπτό και να σημειώνει το τελικό 2-2! Με αυτόν τον πόντο η Οσασούναβρίσκεται στην 10η θέση και η Μπαρτσελόνα 8η με πέντε πόντους πίσω από την 4η Ατλέτικο Μαδρίτης…

Οι ενδεκάδες:

Οσασούνα (Αρασάτε): Ερέρα, Βιντάλ, Ουνάι Γκαρθία, Νταβίντ Γκαρθία, Κρουζ, Τορό, Ρουμπέν Γκαρθία, Μονκαγιόλα, Σάντσεθ, Μπάρχα, Κίκε Γκαρθία

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ-Στέγκεν, Αραούχο, Πικέ, Ουμτιτί, Μπουσκέτς, Γκάβι, Γκονζάλεθ, Φρένκι Ντε Γιόνγκ, Ντεμπελέ, Εζαλζουλί, Λουκ Ντε Γιόνγκ