Premier League: Κέρδισε τον Τζέραρντ στην επιστροφή του στο Άνφιλντ η Λίβερπουλ - επέστρεψε στις νίκες με Ρίντιγκερ και Ζορζίνιο η Τσέλσι – εντυπωσιακή η Άρσεναλ στο Έμιρεϊτς! (video)

Σε ένα ιδιαίτερο ματς που χαρακτηρίστηκε πριν από την έναρξή του για την αποθέωση στον Στίβεν Τζέραρντ, Λίβερπουλ και Άστον Βίλα «κοντραρίστηκαν» μέχρι και το τέλος, με τους «κόκκινους» όμως να επικρατούν με 1-0, χάρη στο πέναλτι-γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ. Την ίδια ώρα, η Τσέλσι δυσκολεύτηκε και χρειάστηκε ανατροπή και… πέναλτι για να επιστρέψει στις νίκες, με 3-2 στις καθυστερήσεις απέναντι στη Λιντς, ενώ η Άρσεναλ πραγματοποίησε την πιο πειστική εμφάνισή της μετά από ένα δίμηνο, με το τελικό 3-0 κόντρα στην Σαουθάμπτον να μοιάζει «λίγο»!

Επρόκειτο αναμφίβολα για ένα ιδιαίτερο ματς για όλους στο Άνφιλντ, με την Λίβερπουλ να υποδέχεται τον Στίβεν Τζέραρντ στο «σπίτι», για πρώτη φορά ως αντίπαλος, και τον Άγγλο να αποθεώνεται κατά την είσοδό του, ανταποδίδοντας το χειροκρότημα.

Ωστόσο, οι συναισθηματισμοί, μετά το σφύριγμα του Στιούαρτ Άτγουελ τέθηκαν για τα καλά εκτός συζήτησης. Οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν αισθητά τους γηπεδούχους και η Λίβερπουλ χρειαζόταν  μία… μεγάλη στιγμή, αφού τόσο ο Μοχάμεντ Σαλάχ, όσο και ο Σαντιό Μανέ, έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι.

Ωστόσο, ο Αιγύπτιος ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι του 65ου λεπτού, ευστόχησε και το τελικό 1-0 σηματοδότησε την πρώτη νίκη της Λίβερπουλ στο συγκινητικό ματς του Άνφιλντ, που όμως κατέληξε να πικράνει τον Τζέραρντ.

Την ίδια ώρα, η άμεση ανταγωνίστρια για τον τίτλο, Τσέλσι, δυσκολεύτηκε πολύ και χρειάστηκε δύο πέναλτι για να πάρει τη νίκη απέναντι στην μαχητική Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα, που ουδέποτε είχε πάρει αποτέλεσμα από τους «μπλε», από το 2000 και έπειτα.

Το «21» όμως, δεν διαφοροποίησε σε μεγάλο βαθμό την ιστορία. Οι «μπλε» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ισοφάρισαν με τον Μάουντ στο 42’ και ανέτρεψαν το σκορ στο 58’, αλλά «λαβώθηκαν» και πάλι από την επιρρεπή ανασταλτική τους λειτουργία.

Ο Γκελάρντ που μόλις είχε μπει στο ματς ισοφάρισε στο 83’ σε 2-2, αλλά δέκα λεπτά μετά η φάση του 58ου λεπτού επαναλήφθηκε στο έπακρο. Ο Ρίντιγκερ κέρδισε πέναλτι και πάλι, με την απόφαση του Κάβαναν να σηκώνει συζήτηση, ο Ζορζίνιο ευστόχησε με το… αλματάκι και το τελικό 3-2 άφησε την Τσέλσι σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή!

Τέλος, η Άρσεναλ στο Έμιρεϊτς ήταν εντυπωσιακή! Σκόραρε από νωρίς με τον Λακαζέτ κόντρα στην Σαουθάμπτον, έκανε δύο τα γκολ της με τον Έντεγκααρντ πριν από την λήξη του πρώτου μέρους και ολοκλήρωσε εκκωφαντικά το νικηφόρο απόγευμα του Έμιρεϊτς, με τον Γκάμπριελ να πετυχαίνει… δύο γκολ.

Το ένα μέτρησε, το άλλο όχι και το τελικό 3-0, ανέβασε τους «κανονιέρηδες» ξανά στην 5 θέση της βαθμολογίας, μετά από δύο διαδοχικές ήττες μακριά από το Βόρειο Λονδίνο!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 10/12

Μπρέντφορντ – Γουότφορντ 2-1 (84’ Γιάνσον, 96’ Εμπουέμο – 24΄ Ντένις)

Σάββατο 11/12
Μάντσεστερ Σίτι - Γουλβς 1-0 (66' πεν. Στέρλινγκ)
Λίβερπουλ - Άστον Βίλα 1-0 (67' πεν. Σαλάχ)
Τσέλσι - Λιντς 3-2 (42' Μάουντ, 58' πεν. 90+4' πεν. Ζορζίνιο - 28' πεν. Ραφίνια, 83' Γκέλχαρντ)
Άρσεναλ - Σαουθάμπτον 3-0 (21' Λακαζέτ, 27' Έντεγκαρντ, 62' Γκάμπριελ)
Νόριτς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (19:30)