Europa League: Πρωτιά για την Άιντραχτ, εκτός συνέχειας η Λέστερ με μοιραίο τον… Πέκχαρτ, έγινε «ροντέο» σε οκτώ λεπτά το Σέλτικ - Μπέτις! (video)

Τον βαθμό που χρειαζόταν προκειμένου να εξασφαλίσει την πρωτιά της στον 4ο όμιλο του Europa League κατέκτησε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, με τους Γερμανούς να αναδεικνύονται ισόπαλοι στην Τουρκία (1-1), αλλά να ξεπερνούν στην βαθμολογία τον Ολυμπιακό. Την ίδια ώρα, η Λέστερ έμεινε εκτός συνέχειας του θεσμού μετά την ήττα από τη Νάπολι με 3-2 σε ένα ματς-θρίλερ, που θα μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα ο «γνώριμος» στο ελληνικό κοινό από την θητεία του στην ΑΕΚ, Τόμας Πέκχαρτ!

Σχετικά Άρθρα

Μπορεί η Άιντραχτ Φρανκφούρτης να είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Europa League, όμως όπως ήταν φυσιολογικό, οι Γερμανοί αναζητούσαν έστω έναν βαθμό στην αναμέτρησή της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στην Φενέρμπαχτσε, προκειμένου να προκριθούν απευθείας στους «16» του Europa League.

Η αποστολή της απέναντι στους δεδομένα τρίτους Τούρκους δεν ήταν απλή, αλλά εν τέλει στέφθηκε εμφατικά με επιτυχία. Ο Σο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 29ο λεπτό, ο Μπερίσα απάντησε για τους γηπεδούχους τρία λεπτά πριν από την λήξη του ημιχρόνου, αλλά όσο ο Ολυμπιακός έχανε από την Αντβέρπ, η Άιντραχτ δεν είχε λόγο να αγχωθεί.

Διαχειρίστηκε επιτυχώς το 1-1, τερμάτισε στην πρώτη θέση και συνεχίζει ακάθεκτη τις προσπάθειές της στην 2η φάση του θεσμού.

Την ίδια ώρα, ανεπιτυχής ήταν η πρώτη εξόρμηση της Λέστερ σε ολόκληρη την ιστορία της στην Ιταλία, με τις «αλεπούδες» να ξεκινούν την βραδιά στην πρώτη θέση, αλλά να αποχωρούν από τη Νάπολι στην 3η,  και εκτός συνέχειας του Europa League.

Οι «παρτενοπέι» προηγήθηκαν με δύο γκολ μέχρι και το 24’, η Λέστερ ισοφάρισε μέσα σε 360 δευτερόλεπτα με τον Έβανς και τον Χολ να πρωταγωνιστούν, αλλά… ως εκεί. Το δεύτερο μέρος βρήκε τη Νάπολι ιδιαίτερα πιεστική, οι προσπάθειές της καρποφόρησαν, ο Ελμάς σκόραρε το δεύτερο γκολ του στο ματς και το τελικό 3-2, άφηνε την Λέστερ εκτός θεσμού!

Όλα αυτά σε συνδυασμό με τη νίκη της Σπαρτάκ Μόσχας έναντι της Λέγκια Βαρσοβίας με 1-0, οδήγησαν το σύνολο του Ρότζερς στο Europa Conference League, με τον Τόμας Πέκχαρτ να έχει την δυνατότητα να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις αλλά να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι!

Τέλος, εντυπωσιακό ματς διεξήχθη ανάμεσα στην Σέλτικ και την Μπέτις στην έδρα των Σκωτσέζων, με το 1-0 να γίνεται… 3-2 σε οκτώ λεπτά και τους γηπεδούχους να αναδεικνύονται νικητές!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των ομίλων του Europa League:

Αντβέρπ – Ολυμπιακός 1-0 (7’ Μπαλικβίσα)

Λέγκια Βαρσοβίας – Σπαρτάκ Μόσχας 0-1 (17΄ Μπακάεφ)

Λυών – Ρέιντζερς 1-1 (49’ αυτ. Μπασέι – 42’ Ράιτ)

Νάπολι – Λέστερ 3-2 (4’ Ουνάς, 24’, 55’ Ελμάς – 27’ Έβανς, 33΄ Χολ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Αϊντχόφεν 3-0 (43’, 62’ Ιαρθάμπαλ, 93’ Σορλότ)

Σπαρτά Πράγας – Μπρόντμπι (43’ Χάνκο, 49’ Χλόζεκ)

Στουρμ Γκρατς – Μονακό 1-1 (7΄ Γιάντσερ – 30’ Φόλαντ)

Φενέρμπαχτσε – Άιντραχτ Φρανκφούρτης (42’ Μπερίσα – 29’ Σο)

Γκενκ – Ραπίντ Βιέννης 0-1 (29’ Λιούμπισιτς)

Γουέστ Χαμ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1 (4’ Όρσιτς)

Λάτσιο – Γαλατασαράι 0-0

Λουντογκόρετς – Μίντιλαντ 0-0

Μαρσέιγ – Λοκομοτίβ Μόσχας 1-0 (35’ Μίλικ)

Μπράγκα – Ερυθρός Αστέρας 1-1 (52΄ Γκαλένο – 70’ πεν. Κατάι)

Σέλτικ – Μπέτις 3-2 (3’ Γουέλς, 72’ Χέντερσον, 77’ Τέρνμπουλ – 69’ αυτ.  Μπέιν, 75΄Ιγκλέσιας)

Φερεντσβάρος – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-0 (82’ Λαϊντούνι)