Serie A: Ισοπαλία «έπος» ανάμεσα σε Λάτσιο και Ουντινέζε με οκτώ γκολ - Επέστρεψε και... έκλεψε τον βαθμό η Έμπολι! (video)

Μεγάλες επιστροφές επιφύλασσε το τέλος της 15ης αγωνιστικής της Serie A. Οι «λατσιάλι» έφτασαν λίγα δευτερόλεπτα μακριά από το τρίποντο απέναντι στην Ουντινέζε (02/12, 4-4) αλλά είδαν τον Αρσλάν να ισοφαρίζει στο 99', ενώ η Έμπολι επέστρεψε από το εις βάρος της 2-0 απέναντι στην Τορίνο και παρότι λίγο έλειψε να ολοκληρώσει την ανατροπή, έμεινε στο 2-2.
Των... επιστροφών και ανατροπών έγινε στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις της Serie A για την 15η αγωνιστική! Αρχικά, η Λάτσιο, παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Ουντινέζε μέσα στην έδρα της μόλις στο 32ο λεπτό, από δύο γκολ του Μπέτο, κατάφερε να επανέλθει, αλλά έχασε το τρίποντο μέσα από τα χέρια της στο 99'!

Ο Ιμόμπιλε μείωσε στο 34ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κι άλλο γκολ, με τον Μολίνα αυτήν τη φορά, δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, γράφοντας το 3-1. Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους «λατσιάλι».

Με ένα γρήγορο γκολ του Πέδρο (51') και ένα του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς πέντε λεπτά αργότερα, έφεραν το ματς στα ίσια με συνοπτικές διαδικασίες.

Ωστόσο, ένα λεπτό μετά την ισοφάριση είδαν τον Πάτρικ να αποβάλλεται, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 69' όταν συνέβη κάτι ανάλογο και με τον Μολίνα.

Το παιχνίδι απέκτησε... άγρια ομορφιά και φάνηκε να γέρνει προς την πλευρά της Λάτσιο, όταν στο 79ο λεπτό ο Ατσέρμπι έγραψε το 4-3. Εν τέλει, στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αρσλάν διαμόρφωσε το τελικό 4-4, σώζωντας έναν βαθμό που έμοιαζε χαμένος

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε, η Έμπολι κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Τορίνο, παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 μόλις στο 15ο λεπτό! Ο Πομπέγκα στο 10' και ο Πιάτσα πέντε λεπτά αργότερα, έδωσαν ισχυρό προβάδισμα στη «γκρανάτα», αλλά η κόκκινη κάρτα που αντίκρισε στο 32ο λεπτό ο Σίνγκο, ανέτρεψε τα δεδομένα.

Δύο λεπτά μετά η Έμπολι μείωσε με την κεφαλιά του Ρομανιόλι και άρχισε να αναζητά αγωνιωδώς το γκολ της ισοφάρισης. Μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών έφερε το ματς στα ίσια στο 72ο λεπτό με τον Λα Μαντία και αν ήταν λίγο πιο εύστοχη, ίσως είχε πετύχει την ολική ανατροπή στην αναμέτρηση.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Τρίτη 30/11
Φιορεντίνα - Σαμπντόρια 3-1 (23' Καγεχόν, 32' Βλάχοβιτς, 45' Σότιλ - 15' Γκαμπιαντίνι)
Αταλάντα - Βενέτσια 4-0 (7' 12' 67' Πάσαλιτς, 57' Κοπμάινερς)
Σαλερνιτάνα - Γιουβέντους 0-2 (21' Ντιμπάλα, 70' Μοράτα)
Βερόνα - Κάλιαρι 0-0

Τετάρτη 01/12
Μπολόνια - Ρόμα 1-0 (35' Σβάνμπεργκ)
Ίντερ - Σπέτσια 2-0 (36' Γκαλιαρντίνι, 58' πεν. Μαρτίνες)
Τζένοα - Μίλαν 0-3 (10' Ιμπραΐμοβιτς, 45+1' 61' Μεσίας)
Σασουόλο - Νάπολι 2-2 (71' Σκαμάκα, 89' Φεράρι - 51' Ρουίς, 59' Μέρτενς)

Πέμπτη 02/12
Τορίνο - Έμπολι 2-2 (10' Πομπέγκα, 15' Πιάτσα - 34' Ρομανιόλι, 72' Λα Μαντία)
Λάτσιο - Ουντινέζε 4-4 (34' Ιμόμπιλε, 51' Πέδρο, 56' Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, 79' Ατσέρμπι - 17' 32' Μπέτο, 44' Μολίνα, 90+9' Αρσλάν)