Premier League: Συνεχίζει απτόητη η Τσέλσι, «εκλεψε» τον βαθμό στις καθυστερήσεις η Μπράιτον! (video)

Τι και αν η Γουέστ Χαμ βρέθηκε μία «ανάσα» από την πρώτη επικράτησή της απέναντι στην Μπράιτον σε επίπεδο Premier League, σε ολόκληρη την ιστορία της; Εντούτοις ο στόχος της δεν στέφθηκε από επιτυχία, για… πέντε λεπτά.  Ο Μοπέ ισοφάρισε για τους «γλάρους», το φινάλε ήταν εντυπωσιακό και το τελικό 1-1, αφήνει δυσαρεστημένη μόνο την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες! Την ίδια ώρα, Σαουθάμπτον και Λέστερ έμειναν στο 2-2 σε ένα επίσης εντυπωσιακό ματς, ενώ το απόλυτο «μηδέν» έκανε την εμφάνισή του στο Μολινό, ανάμεσα σε Γουλβς και Μπέρνλι! Τέλος, η Τσέλσι αποδείχθηκε απτόητη, δεν επηρεάστηκε από την διακοπή της αναμέτρησης απέναντι στην Γουότφορντ και πήρε το τρίποντο με 2-1!

Ούτε τώρα κατάφερε να κερδίσει την Μπράιτον η Γουέστ Χαμ σε επίπεδο Premier League! Τα «σφυριά» κρατούσαν τη νίκη μέχρι και τις καθυστερήσεις, ισοφαρίστηκαν από το εκπληκτικό γκολ του Μοπέ (1-1) και δεν επέστρεψαν στις νίκες παρά τις χαμένες τους ευκαιρίες στο εκπληκτικό ματς του Ολυμπιακού Σταδίου του Λονδίνου!

Αναλυτικότερα, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες βρέθηκε μία ανάσα από την επιστροφή της στις νίκες, 20 ημέρες μετά την «ιστορική» νίκη επί της Λίβερπουλ, η οποία σταμάτησε ένα εντυπωσιακό αήττητο σερί των «κόκκινων» με 29 αναμετρήσεις δίχως ήττα.

Προηγήθηκε με τον Σούτσεκ στο 5ο  λεπτό, με τον Τσέχο να έχει πετύχει τον τελευταίο έναν χρόνο τα περισσότερα γκολ με τον συγκεκριμένο τρόπο, μετά τους Κάλβερτ Λιούιν και Μπεντέκε, αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν πει την τελευταία τους λέξη!

Ισοφάρισαν με εκπληκτικό ψαλίδι-γκολ του Νιλ Μοπέ, ξεσπώντας σε πανηγυρισμούς, αλλά στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων η Μπράιτον κινδύνευσε ιδιαίτερα! Ο Σάντσεθ άντεξε, και το τελικό 1-1 στέρησε από την Γουέστ Χαμ την πρώτη της νίκη, όσο οξύμωρο και αν μοιάζει, απέναντι στην Μπράιτον, μετά από εννέα χρόνια!

Την ίδια ώρα, ιδιαίτερα εντυπωσιακή ήταν και η αναμέτρηση ανάμεσα στην Σαουθάμπτον και την Λέστερ, με το τελικό 2-2 να μην αφήνει καμία ικανοποιημένη, καθώς οι «άγιοι» προηγήθηκαν και σε δύο περιπτώσεις!

Το σκορ άνοιξε ο Μπεντνάρεκ, ο Έβανς σκόραρε για το 1-1 στο 22’, αλλά ο Τσε Άνταμς σκόραρε για 3ο ματς στα τελευταία πέντε που έχει αγωνιστεί, με αποτέλεσμα να έχει όσα γκολ είχε, στα προηγούμενα 15 που αγωνίστηκε.

Ωστόσο, η εξαιρετική κατάσταση του Μάντισον επιβεβαιώθηκε και πάλι, με τον Άγγλο να ισοφαρίζει στο 49’ και να δίνει τον βαθμό στην ομάδα του.

Τέλος, λιγότερο «δραματικό», ήταν αναμφίβολα το ματς στο «Μολινό», ανάμεσα στην Γουλβς και την Μπέρνλι. Αμφότερες αναζητούσαν το τρίποντο για διαφορετικούς λόγους, αλλά το τελικό αποτέλεσμα φαίνεται πως «πληγώνει» περισσότερο την ομάδα του Σον Ντάις, καθώς οι γηπεδούχοι παρέμειναν για 3ο σερί ματς αήττητοι.

Οι καλές στιγμές ήταν περιορισμένες, ο Αντάμα Τραορέ δεν πέτυχε το 1ο του γκολ στην σεζόν, μιας και το οριζόντιο δοκάρι του στέρησε την στιγμή του με την συμπλήρωση μισής ώρας, και εν τέλει το 0-0 δεν διαφοροποιήθηκε σε καμία περίπτωση.

Κάπως έτσι, η Μπέρνλι, η οποία διαμαρτυρήθηκε έντονα για ένα φάουλ του Χιμένες στο 57’, δεν έχασε για 5ο σερί ματς στην Premier League, αλλά διατηρήθηκε στην ζώνη του υποβιβασμού και το -4!

Από την άλλη η Τσέλσι με τον Μέισον Μάουντ να έχει γκολ και ασίστ, επέστρεψε στις νίκες και επιβλήθηκε 2-1 της Γουότφορντ σε ένα επεισοδιακό ματς που διακόπηκε προσωρινά στο 10ό λεπτό όταν ένας οπαδός στις εξέδρες υπέστη καρδιακό επεισόδιο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Στο πρώτο 10λεπτο και μέχρι το άσχημο περιστατικό η Γουότφορντ είχε κάνει τους «μπλε» ν' ανησυχήσουν, όμως, με την επανέναρξη του ματς το σύνολο του Τούχελ φαίνεται ότι ήξερε πως έπρεπε πλέον να πάρει το ματς στα χέρια του. Έτσι, ο Μέισον Μάουντ αρχικά απείλησε με σουτ στο δοκάρι από πλάγια θέση κι έπειτα στο 29' σκόραρε από γύρισμα του Κάι Χάβερτς για το 1-0 των Πρωταθλητών Αγγλίας στο «Vicarage Road».

Η Γουότφορντ βρήκε αυτό που μάλλον άξιζε, στο 43' όταν ο Σισοκό έκλεψε από τον ΛόφτουςΤσικ, έδωσε στον Ντενίς κι αυτός με τη βοήθεια κόντρας στον Ρούντιγκερ ισοφάρισε σε 1-1 για να οδηγηθούν ισόπαλες οι ομάδες στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε να παίρνει έναν πολύ αμφίρροπο χαρακτήρα με τη μπάλα να μεταφέρεται με ταχύτητα από τη μια περιοχή στην άλλη. Ο Τούχελ για το τελευταίο 20λεπτο επιστράτευσε και τον Ρομέλου Λουκάκου, όμως, εκείνος που έδωσε τη λύση ήταν ο Χακίμ Ζίγιεχ!

Στο 72' από χαμηλό γύρισμα του Μάουντ – που είχε πετύχει το πρώτο γκολ – ο Μαροκινός σε πρώτο χρόνο σούταρε για το 2-1 των «μπλε». Το ματς είχε τρομερό ενδιαφέρον στα τελευταία του λεπτά με απανωτές προσπάθειες και των δύο ομάδων για γκολ, η Γουότφορντ το πάλεψε μήπως και μέχρι το φινάλε βρει απάντηση και πάρει κάτι από το παιχνίδι, όμως ήταν μάταιο και οι «μπλε» ήταν αυτοί που πήραν ένα πολύ σημαντικό «τρίποντο».