Serie A: «Επαγγελματική» νίκη για την Ίντερ – Ηττήθηκε η Ρόμα στην Μπολόνια (video)

Εύκολη επικράτηση της Ίντεραπέναντι στη Σπέτσια(2-0). Άλλη μία ήττα εκτός έδρας για τη Ρόμα με προβληματική εμφάνιση, 1-0 από την Μπολόνια.

Η Ίντερ επικράτησε επί της Σπέτσια στο Τζουζέπε Μεάτσα με 2-0 , δίχως ιδιαίτερα προβλήματα. Ο Ρομπέρτο Γκαγκλιαρντίνι άνοιξε το σκορ στο 35’ και έβγαλε την πίεση από τους συμπαίκτες τους. Η κατάσταση έγινε πιο απλή στο 58ο λεπτό όταν ο Λαουτάρο Μαρτίνες κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε δίνοντας στους «Νερατζούρι» τους τρεις βαθμούς που τους οδηγούν, έστω και προσωρινά, στην δεύτερη θέση.

Ενώ στο άλλο ματς των 19:30, η Ρόμα δεν μπόρεσε να συνεχίσει το σερί νικών που είχε αρχίσει μετά την διακοπή των εθνικών για το Νοέμβριο. Ο Σουηδός, Ματίας Σβάνμπεργκ άνοιξε το σκορ με ένα πολύ ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή στο 35ο λεπτό. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Τάμι Έιμπραχαμ «κιτρινίστηκε» με αποτέλεσμα να χάσει το επόμενο ματς με την Ίντερ στο «Ολίμπικο». Οι πονοκέφαλοι είχαν αρχίσει ήδη για τον Ζοζέ Μουρίνιο, όμως η Ρόμα δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει, με τον Χένρικ Μικιταριάν να προσπαθεί… μόνος του. Με αποτέλεσμα η Μπολόνια να πάρει μία μεγάλη νίκη.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Τρίτη 30/11

Αταλάντα – Βενέτσια 4-0 ( 7’,12’,67’ Πάσαλιτς, 57’ ΚούπμαΪνερς)

Φιορεντίνα – Σαμπντόρια 3-1 ( 23’ Καγιεχόν, 32’ Βλάχοβιτς, 45’ Σοτίλ – 15’ Γκαμπιαντίνι)

Σαλερνιτάνα – Γιουβέντους 0-2 (21’ Ντιμπαλά, 70’ Μοράτα)

Ελάς Βερόνα – Κάλιαρι 0-0