Serie A: Τεσσάρα… τετράδας για Αταλάντα – Γιουβέντους σε απόσταση «αναπνοής» απ’ την εξάδα! (video)

Ένα διπλό «ανάσα» της Γιουβέντους στην έδρα της Σαλερνιτάνα (30/11, 2-0) και μία τεσσάρα της Αταλάντα επί της Βενέτσια (4-0) επιφύλασσαν οι εναρκτήριες αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής της Serie A! Παράλληλα, η Φιορεντίνα πήρε νίκη εξάδας επί της Σαμπντόρια (3-1), ενώ η Κάλιαρι κόλλησε στο 0-0 με τη Βερόνα.

Τρεις σπουδαίες νίκες, βαθμολογικού και ψυχολογικού χαρακτήρα, έφερε το πέρας των αναμετρήσεων που άνοιξαν την 15η αγωνιστική της Serie A.

Στις αναμετρήσεις που προηγήθηκαν, Αταλάντα και Φιορεντίνα πήραν τα απαραίτητα για αυτές τρίποντα στις έδρες τους. Οι Μπεργκαμάσκι είχαν σε μεγάλη μέρα Πάσαλιτς, που πέτυχε χατ τρικ! Σκόραρε τόσο στο 7’ όσο και στο 12’ διαμορφώνοντας από νωρίς ένα προβάδισμα ασφαλείας για την ομάδα του, ενώ στο 67’ έγραψε το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Στο ενδιάμεσο, ο Κοπμάινερς είχε βάλει το… λιθαράκι του.

Στο ματς του Αρτέμιο Φράνκι, Καγεχόν (23’) και Βλάχοβιτς (32’) ανέτρεψαν από νωρίς το γκολ του Γκαμπιαντίνι στο 15ο λεπτό. Λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 45 λεπτά ο Σότιλ έγραψε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τέλος, μπορεί Βερόνα και Κάλιαρι να έμειναν σε μία άχαρη ισοπαλία χωρίς γκολ και μεγάλες ευκαιρίες, αλλά η Γιουβέντους πήρε σπουδαίο τρίποντο στην έδρα της Σαλερνιτάνα, που την έφερε σε απόσταση «αναπνοής» από την εξάδα.

Στη νίκη συνέβαλε τα μέγιστα τόσο ο Ντιμπάλα που άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, όσο και ο Μοράτα στο 70ο, που διαμόρφωσαν το τελικό 2-0. Μάλιστα, ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός θα μπορούσε να είχε βρει και δεύτερο γκολ, αλλά αστόχησε από τα «έντεκα βήματα» στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Τρίτη 30/11

Αταλάντα – Βενέτσια 4-0 (7’, 12’ 67’ Πάσαλιτς, 57’ Κοπμάινερς)

Φιορεντίνα – Σαμπτόρια 3-1 (12’ Καγεχόν, 32’ Βλάχοβιτς, 45’ Σότιλ – 15’ Γκαμπιαντίνι)

Βερόνα – Κάλιαρι 0-0

Σαλερνιτάνα – Γιουβέντους 0-2 (21’ Ντιμπάλα, 70’ Μοράτα)