Serie A: Θρίαμβος της Νάπολι επί της Λάτσιο – «Στοπ» της Σασουόλο στη Μίλαν! (video)

Σφύριξε η λήξη της 14ης αγωνιστικής της Serie A με τη Νάπολι να παίρνει μια πολύ εύκολη νίκη με 4-0 απέναντι στη Λάτσιο και τη Μίλαν να έρχεται αντιμέτωπη με την ήττα στην έδρα της από τη Σασουόλο με 3-1.

Δείχνοντας ένα εξαιρετικό και μάχιμο πρόσωπο η Σασουόλο επιβλήθηκε της Μίλαν 3-1 στο Σαν Σίρο, βάζοντας σε ένα δύσκολο μονοπάτι τους «ροσονέρι» καθώς κατέγραψαν τη δεύτερη διαδοχική τους ήττα στο πρωτάθλημα. Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν με τον Ρομανιόλι στο 21’ ωστόσο τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν ξανά την ισορροπία στο ματς με τέρμα του Σκαμάκα.

Λίγο μετά το ημίωρο ο Κιάερ σκόραρε στην… εστία της ομάδας του, μεγαλώνοντας έτσι περισσότερο τη διαφορά των γκολ για να έρθει ο Μπεράρντι να «σφραγίζει» το τελικό 3-1. Στο 77ο λεπτό, μάλιστα, ο σκόρερ για τους Μιλανέζους αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα δυσκολεύοντας έτσι περισσότερο το έργο της ομάδας του.

Από την άλλη η Νάπολι είχε ένα πολύ εύκολο βράδυ στο ντέρμπι της αγωνιστικής απέναντι στη Λάτσιο. Συγκεκριμένα οι «ατζούρι» απέσπασαν το τρίποντο με 4-0, κάνοντας όλη τη δουλειά στο πρώτο… ημίωρο!

Το σκορ άνοιξε ο Ζιελίνσκι στο 7ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Τη σκυτάλη πήρε ο Μέρτενς ο οποίος με σουτ από το ύψος του πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα στο 10’, ενώ στο 29’ έκανε το 3-0 με μια «βολίδα» έξω από την περιοχή. Το κερασάκι στην τούρτα και τον… θρίαμβο έβαλε ο Ρουίζ στο 85ο λεπτό.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 26/11

Κάλιαρι – Σαλερνιτάνα 1-1 (73΄ Παβολέτι - 81΄ Σίμι)

Σάββατο 27/11

Σαμπντόρια – Βερόνα 3-1 (51΄ Καντρέβα, 77΄ Έκνταλ, 90΄ Μούρου - 37΄ Ταμέζε)

Έμπολι – Φιορεντίνα 2-1 (87΄ Μπαντινέλι, 89΄ Πιναμόντι - 57΄ Βλάχοβιτς)

Βενέτσια – Ίντερ 0-2 (34΄ Τσαλχάνογλου, 90+7’ πεν. Μαρτίνες)

Γιουβέντους – Αταλάντα 0-1 (28΄ Ζαπάτα)

Κυριακή 28/11

Ουντινέζε – Τζένοα 0-0

Σπέτσια – Μπολόνια 0-1 (83’ πεν. Αρναούτοβιτς)

Μίλαν – Σασουόλο 1-3 (21’ Ρομανιόλι - 24’ Σκαμάκα, 33’ αυτ. Κιάερ, 66’ Μπεράρντι)

Ρόμα – Τορίνο 1-0 (32’ Έιμπραχαμ)

Νάπολι – Λάτσιο 4-0 β(7’ Ζιελίνσκι, 10’,29’ Μέρτενς, 85’ Ρουίζ)