Bundesliga: Ανατροπή και πρώτη θέση για την Ντόρτμουντ – «Τεσσάρα» η Κολωνία στη Γκλάντμπαχ!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο απέναντι στη Βόλφσμπουργκ με 3-1 με αποτέλεσμα να προσπεράσει έστω και προσωρινά την Μπάγερν Μονάχου και να βρεθεί εκείνη στην πρώτη θέση. Παρόμοια, η Κολωνία διέσυρε την Μπορούσια Μένχενγκλαντμπαχ με σκορ 4-1, σκοράροντας τρία γκολ στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά και χάρηκε νίκη έπειτα από 5 αγώνες. Πάρτι της Χόφενχαιμ και του Ιλάς Μπεμπού που σημείωσε χατ τρικ στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ (6-3). Η Φράιμπουργκ ηττήθηκε για 3ο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από την Μπόχουμ με 2-1. Ενώ, η Άουγκσμπουργκ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1).

Η Ντόρτμουντ μετά την απογοητευτική της εμφάνιση στη Λισαβόνα για το Champions League απέναντι στη Σπόρτινγκ, έδειξε χαρακτήρα και νίκησε την ομάδα του Κόφελντ με 3-1. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ γύρισε από τον τραυματισμό του και μέσα σε εφτά λεπτά σκόραρε και εξασφάλισε το τρίποντο για την ομάδα του.

Τα «Κριάρια» πάτησαν το γκάζι στα τελευταία λεπτά και χάρη στα γκολ των Λιούμπιτσιτς (55’), Ουτ (77’), Ντούντα (78’) και Άντερσον (90+3’) πήραν μία πολύ σημαντική νίκη και σκαρφάλωσαν στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ενώ, για την Γκλάντμπαχ σκόραρε ο Χόφμαν, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 στο 74’.

Στο Φιρτ η τοπική ομάδα πάλεψε για να αποσπάσει βαθμούς από την Χόφενχαιμ, όμως ο Τογκολέζος, Ιλάς Μπεμπού νίκησε τρεις φορές τον Μάριους Φουνκ και την άμυνα της Φιρτ και ο Τζεορτζίνο Ρουτέ σκόραρε δύο φορές και μοίρασε μία ασίστ για να συμπληρώσει το όνομα του στο τελικό σκορ, 6-3.

Η Μπόχουμ συνέχισε τις καλές εμφανίσεις εντός έδρας και νίκησε τη Φράιμπουργκ με 2-1 χάρη στα γκολ των Σεμπάστιαν Πόλτερ και Μίλος Πάντοβιτς. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν την τρίτη τους συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα.

Τέλος, στο ματς του Βερολίνου, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40’ χάρη στο γκολ Μάρκο Ρίχτερ, που πλήγωσε την πρώην του ομάδα αλλά ο Γκρέγκοριτς στο 97ο λεπτό πλήγωσε ακόμα περισσότερο την Χέρτα, η οποία έχει να νικήσει από την 9η αγωνιστική, δίνωντας έναν χρυσό βαθμό στην Άουγκσμπουργκ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 26/11

Στουτγκάρδη – Μάιντς 2-1  ( 21’ Ίτο, 51’ Σόσα –  38’ Χακ)

Σάββατο 27/11

Βόλφσμπουργκ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-3    ( 2’ Βέγκχορστ – 35’ Τσαν (Πεν), 55’ Μάλεν, 80’ Χάλαντ)

Κολωνία – Γκλάντμπαχ 4-1   ( 55’ Λιούμπιτσιτς, 77’ Ουτ, 78’ Ντούντα, 90+3’ ‘Αντερσον – 74’ Χόφμαν)

Γκρόιτερ Φιρτ – Χόφενχαιμ  3-6    ( 22’ Λέβελινγκ, 46’ Τίλμαν, 67’ Χργκότα  – 32’,62’,80’ Μπεμπού ,  40’,57’ Ρουτέ, 66’ Μέιερχοφερ (αυτογκόλ))

Μπόχουμ – Φράιμπουργκ 2-1    ( 54’ Πόλτερ, 82’ Πάντοβιτσ -51’ Λιένχαρτ)

Χέρτα Βερολίνου – Άουγκσμπουργκ 1-1      ( 40’ Ρίχτερ -  90+9’ Γκρέγκοριτς)

Μπάγερν Μονάχου – Αρμίνια Μπίλεφλντ     (19:30)