Premier League: Ασταμάτητη Λίβερπουλ με νέα «τεσσάρα» – δύο στα δύο για τον Τζέραρντ – αήττητη για τρίτο ματς η Νόριτς! (video)

Μία εκπληκτική Λίβερπουλ έκανε και πάλι την εμφάνισή της στο Άνφιλντ, με τους «κόκκινους» να σκοράρουν για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα τέσσερα γκολ και να «συντρίβουν» με 4-0 την Σαουθάμπτον. Τη ίδια ώρα, ο Στίβεν Τζέραρντ συνεχίζει αλώβητος επί αγγλικού εδάφους, βλέποντας την Άστον Βίλα να κερδίζει και την Κρίσταλ Πάλας (1-2) και να κάνει το 2/2 στην Premier League. Τέλος, στην «λευκή» ισοπαλία ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Νόριτς απέναντι στην Γουλβς και τα «καναρίνια» παρέμειναν δίχως ήττα για 3ο σερί ματς!

Τι και αν η Λίβερπουλ πριν από 20 ημέρες γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από 29 αναμετρήσεις από την Γουέστ Χαμ με 3-2 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου; Η αντίδραση της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ κρίνεται εξαιρετική!

Οι «κόκκινοι» συνέτριψαν αρχικά την Άρσεναλ με 4-0, επικράτησαν με 2-0 της Πόρτο στο Champions League, παρά το γεγονός πως είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της και τέλος έκανε το χρέος της απέναντι στην Σαουθάμπτον. Και μάλιστα εμφατικά, με το τελικό 4-0, να μοιάζει λίγο μπροστά στην εικόνα της ομάδας του Γερμανού προπονητή.

Το προβάδισμα έδωσε από νωρίς  Ντιόγο Ζότα, ο οποίος «διπλασίασε» στο 32ο λεπτό τα γκολ του, αλλά η Σαουθάμπτον δεν βρήκε ουδέποτε τρόπο αντίδρασης, μην μπορώντας να αποδώσει στο χορτάρι το σύστημα με τους τρεις σέντερ φορ.

Απεναντίας, είδε την εστία της να παραβιάζεται για τρίτη φορά πριν από την λήξη του πρώτου μέρους με γκολ του Τιάγκο! Ο Τιάγκο Αλκάνταρα βρήκε δίχτυα για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε λιγότερο από 180 αγωνιστικά λεπτά, έκανε το 3-0 και πανηγύρισε συνολικά μόλις για 3η φορά με την φανέλα των «κόκκινων».

Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε από τον Βίρτζιλ Φαν Ντάικ, ο οποίος επωφελήθηκε από την 40η ασίστ του Αλεξάντερ Άρνολντ σε επίπεδο πρωταθλήματος. Τελείωσε ιδανικά την φάση του 52ου λεπτού, ακολούθησε συντήρηση δυνάμεων και το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Λίβερπουλ στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Την ίδια ώρα, η Άστον Βίλα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας στο Σέλχαρστ Παρκ και ανάγκασε τον Πατρίκ Βιεϊρα στην 3η του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα με 2-1. Πήρε το προβάδισμα από νωρίς με το πρώτο γκολ του Τάργκετ στην Premier League μετά από 770 ημέρες, έπειτα από στημένη φάση, από τις οποίες οι γηπεδούχοι διαρκώς «πληγώνονται», έκανε το 2-0 στο 85’ με παίκτη λιγότερο και σκόρερ τον ΜακΓκιν και είδε τον Στίβεν Τζέραρντ να έχει το απόλυτο μετά από 180 αγωνιστικά λεπτά!

Τέλος, στο Κάροου Ρόουντ, ο Ντιν Σμιθ επίσης έμεινε αήττητος με τη Νόριτς, με την «λευκή» ισοπαλία απέναντι στην Γουλβς να κρίνεται θετικό αποτέλεσμα. Επρόκειτο για ένα… κακό σε ποιότητα ματς, το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, αλλά τα «καναρίνια» μοιάζουν να ευνοούνται από την κατάληξη του ματς!