Στουτγκάρδη – Μάιντς 2-1: Ίτο και Σόσα βγήκαν μπροστά και χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους!

Με τα γκολ των Ίτο (21') και Σόσα (51') η Στουγκάρδη πανηγύρισε σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της σε βάρος της Μάιντζ, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga. Έπαιξε σε όλο το ματς ο Μαυροπάνος!

Πρωταγωνιστές για τους Σουηβούς δύο παίκτες που πανηγύρισαν τα παρθενικά τους γκολ στην Bundesliga. O Ιάπωνας Ίτο έδωσε το προβάδισμα στο 21ο λεπτό, όμως η Μάιντς ισοφάρισε λίγο πριν βγει το ημίχρονο (39’) με κοντινή κεφαλιά του Χακ.

Σε ένα ματς με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν, ο Κροάτης Σόσα έδωσε την λύση, έκανε το 2-1 (51’) και η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου (αγωνίστηκε σε όλη την αναμέτρηση) επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών.

Στην 13η θέση με 13 βαθμούς οι γηπεδούχοι, στην 9η με 18 οι φιλοξενούμενοι.

Στουτγκάρδη (Ματαράτσο): Μιούλερ, Μαυροπάνος, Άντον, Ίτο, Μάσιμο (85’ Εμβουμπά), Έντο, Σόσα, Καραζόρ, Μανγκάλα (63’ Κλίμοβιτς), Φέρστερ (63’ Νάρτιϊ), Μάρμους (82’ Στέντσελ).

Μάιντζ (Σβένσον): Τσέντερ, Χακ, Νιακατέ, Νέμετ (75’ Σταχ), Κάρικολ, Μποέτιους, Μπαρέιρο (75’ Στέγκερ), Λι, Βίντμερ, Μπούρκαρντ (75’ Σαλάι), Ονισίβο.