Europa League: Φωτιά στον όμιλο του Ολυμπιακού – Εκπληκτική Λέστερ… πρωτιάς!

Πλούσια σε θέαμα, γκολ και ανατροπές ήταν η 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Με Τικίνιο της… τελευταίας στιγμής ο Ολυμπιακός πήρε μια «χρυσή» νίκη απέναντι στην Φενέρμπαχτσε και πλέον αναμένει με ανυπομονησία τον τελικό του Βελγίου με την Αντβέρπ!

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και την Αντβέρπ, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει στο τέλος του αγώνα 2-2! Οι Γερμανοί αρχικά προηγήθηκαν στο 13’ με τον Καμαντά και όλα έδειχναν πως τα πράγματα θα κυλούσαν ήρεμα για εκείνους. Ωστόσο όταν έχεις τον Ναϊνγκολάν στην ομάδα σου, όλα είναι δυνατά!

Ο 33χρονος Βέλγος, λοιπόν, με ένα σουτ που έκανε στο 33’ από τα όρια της περιοχής, «ξέρανε» τον Τραπ και έφερε την ισορροπία και πάλι στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια μπόρεσαν να κάνουν την πλήρη ανατροπή στο 88ο λεπτό με τον Σαμάτα να βγαίνει σε τετ α τετ με τον 31χρονο κίπερ και στη συνέχεια να τον «νικά».

Η Άιντραχτ όμως δεν άφησε τα πράγματα στην τύχη τους. Προσπάθησε, πίεσε και εν τέλει έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Πασιένσια στο 90+4’. Έτσι λοιπόν το σύμπαν συνωμότησε προς τιμήν του Ολυμπιακού ο οποίος βρίσκεται πλέον μόλις στο -2 από τους «αετούς» και θα τα δώσει όλα στον τελικό του Βελγίου.

Ένα πολύ εύκολο βράδυ είχε η Λέστερ απέναντι στη Λέγκια Βαρσοβίας, με τους Άγγλους να επικρατούν εύκολα 3-1. Το αποτέλεσμα αυτό σε συνδυασμό με την ήττα της Νάπολι από τη Σπαρτάκ Μόσχας (2-1), άνοιξε τον δρόμο για τους Άγγλους προκειμένου να «σκαρφαλώσουν» στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου και να θέλει μόνο νίκη στην επόμενη αγωνιστική.

Το σκορ άνοιξε ο Ντάκα μόλις στο 11ο λεπτό ο οποίος έγινε δέκτης μιας εξαιρετικής πάσας και με ένα χαμηλό σουτ έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα ο Λούκμαν έστρωσε ωραία στον Μάντισον στην περιοχή κι εκείνος με τη σειρά του, αφού απέφυγε τους αντιπάλους, με ωραίο περίτεχνο σουτ μεγάλωσε τη διαφορά (2-0).

Η Λέγκια, ωστόσο, κατάφερε να βρει την άμεση απάντηση. Με τον Ερμέλι να παίρνει το ριμπάουντ και να «τελειώνει» την φάση από κοντά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 26’. Οι «αλεπούδες» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα καθώς ο Εντιντί τριπλασίασε τα τέρματά τους επτά λεπτά αργότερα (33’), προκειμένου να γράψει το τελικό 3-1.

Η Λάτσιο είχε επίσης ένα εύκολο έργο απέναντι στη Λοκομοτίβ. Οι Ιταλοί 3-0 των Ρώσων στη Μόσχα, με τον Ιμόμπιλε να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής!

Ο 31χρονος σκόραρε δις (56’, 63’) και άνοιξε τον δρόμο για την ομάδα του προκειμένου να δώσει τη σκυτάλη στον Πέδρο. Εκείνος με ωραίο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή «κλείδωσε» τον θρίαμβο της ομάδας του στο 87’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία των ομίλων του Europa League μετά την 5η αγωνιστική:

24/11:

Σπαρτάκ Μόσχας – Νάπολι 2-1 (3’, 28’ Σομπόλεφ – 64’ Ελμάς)

Τα ματς των 19:45:

Γαλατασαράι – Μαρσέιγ 4-2 (12’ Τσικαλντάου, 30’ αυτ. Τσαλέτα-Τσαρ, 64’ Φεγκουλί, 83’ Μπάμπελ – 69’, 85’ Μίλικ)

Ερυθρός Αστέρας – Λουντογκόρετς 1-0 (57’ Ίβανιτς)

Λοκομοτίβ Μόσχας – Λάτσιο 0-3 (56’ Ιμόμπιλε, 63’ Λέιβα, 87’ Πέδρο)

Μίντιλαντ – Μπράγκα 3-2 (2’ Σβιατσένκο, 48’ Ίζακσεν, 90’+3 Εβάντερ – 43’ Όρτα, 85’ Γκαλένο)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Σέλτικ 3-2 (16’, 82’ Άντριχ, 87’ Ντιαμπί – 40’ Γιουράνοβιτς, 56’ Ζότα)

Ρεάλ Μπέτις – Φερεντσβάρος 2-0 (5’ Τέγιο, 52’ Κανάλες)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Γκενκ 1-1 (35’ Μέναλο – 45’ Ούγκμπο)

Ραπίντ Βιέννης – Γουέστ Χαμ 0-2 (40’ Γιαμολένκο, 45’+2 Νόμπλε)

Τα ματς των 22:00:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Άντβερπ 2-2 (13’ Καμαντά, 90+4’ Πασιένσια – 33’ Ναϊνγκολάν, 88’ Σαμάτα)

Λέστερ – Λέγκια Βαρσοβίας 3-1 (11’ Ντάκα, 21’ Μάντισον, 33’ Εντιντί – 26’ Ερμέλι)

Μονακό – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1 (28’ Βόλαντ, 38’ Φοφανά – 35’ Ίσακ)

Μπρόντμπι – Λυών 1-3 (51’ Ούρε – 57’, 67’ Σερκί, 76’ Σλιμανί)

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 1-0 (90’ Τικίνιο)

Αϊντχόφεν – Στούρμ Γκρατς 2-0 (45’ πεν. Βινίσιους, 56’ Μπρούμα)

Ρέιντζερς – Σπάρτα Πράγας 2-0 (15’, 49’ Μορέλος)