La Liga: Ντεμπούτο με νίκη για τον Τσάβι – Λύτρωση στο 87’ για την Ατλέτικο!

Το ντεμπούτο του ως προπονητής της ομάδας πραγματοποίησε ο Τσάβι στη νίκη της Μπαρτσελόνα απέναντι στην Εσπανιόλ με 1-0 - Νίκη στο παρά... τρία για την Ατλέτικο κόντρα στην Οσασούνα με γκολ του Φελίπε Μοντέιρο, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της La Liga

Δεν θα μπορούσε να συνοδεύσει με καλύτερο τρόπο το ντεμπούτο του στον πάγκο της Μπαρτσελόνα ο Τσάβι, αφού οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 1-0 της Εσπανιόλ στο πρώτο καταλανικό ντέρμπι της χρονιάς. Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Μέμφις Ντεπάι να είναι ο πιο κινητικός παίκτης της ομάδας.

Εκείνος λοιπόν ήταν και ο απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, αφού με την εκτέλεση του πέναλτι που ανέλαβε στο 48ο λεπτό έκανε το 1-0. Αυτό αποτέλεσε και το 7ο γκολ του Ολλανδού σε 13 εμφανίσεις με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως όλα του τα τέρματα έχουν σημειωθεί στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της Οσασούνα, για την 14η αγωνιστική της La Liga. Σκόρερ και λυτρωτής για τους «ροχιμπλάνκος» αποτέλεσε ο Φελίπε Μοντέιρο ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ιβάν Ράκιτιτς γλίτωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων τη Σεβίλη από την ήττα, καθώς ισοφάρισε στο τελικό 2-2 την Αλαβές στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με τον Λαγκουάρντια μόλις στο 5ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Οκάμπος (38'), αλλά η Αλαβές κατάφερε να πάρει ξανά την πρωτοπορία στο σκορ με το πέναλτι του Χοσέλου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα της Ανδαλουσίας πίεσε ασφυκτικά, αλλά η Αλαβές άντεξε έως τις καθυστερήσεις και το γκολ του Κροάτη άσου.

Νωρίτερα, στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε η Βιγιαρεάλ στο Βίγκο κόντρα στη Θέλτα (1-1). Η ομάδα του Ουνάι Εμερι προηγήθηκε στο 27' με τον Αλμπέρτο Μορένο και η ομάδα της Γαλικίας ισοφάρισε με τον Μέντεζ στο 73ο λεπτό.