Κ21 Ελλάδα - Ισλανδία 1-0: Άλμα πρόκρισης για την Εθνική!

Η Εθνική μας ομάδα έκανε το 2/2, καθώς νίκησε την Ισλανδία με 1-0, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μιχαηλίδη στο 37ο λεπτό.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα U-21 στην Τρίπολη και επικράτησε με 1-0 των Ισλανδών παίζοντας σχεδόν σ' ολόκληρο το δεύτερο 45λεπτο με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κανελλόπουλου.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες στις δύο εστίες, ωστόσο οι Ισλανδοί έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν το προβάδισμα στο στο 71ο λεπτό. Ο Γουίλουμσον κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζαγαρίτη μέσα στην περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, ωστόσο έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τζολάκη.

Έτσι το συγκρότημα του Γιώργου Σίμου έφθασε τους 14 βαθμούς στον όμιλο έπειτα από 6 αγώνες, είναι στην κορυφή και ελπίζει σε πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2022.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε στο 35' με πέναλτι ο Μιχαηλίδης!

Ελλάδα: Τζολάκης, Διαμαντής, Χριστόπουλος, Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Κανελλόπουλος, Τσιγγάρας, Σουρλής, Ζαγαρίτης, Χριστόπουλος, Μπότος

Ισλανδία: Αντρέσον, Μπιάρκασον, Πάλμασον, Φρίντρικσον, Άντρασον, Μπάρκανσον, Χέλμισον, Χλίνσον, Χάραλντσον, Γουίλουμσον