Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, 6ος όμιλος: Έσπασε το αήττητο της Δανίας η Σκωτία! (video)

Τυπική ήταν περισσότερο η διαδικασία της 10ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου των προκριματικών, καθώς η Δανία είχε προκριθεί ήδη στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 και η Σκωτία με τη σειρά της είχε πάρει το εισιτήριο για τα μπαράζ της διοργάνωσης.

Αν και το αποτέλεσμα για το θέμα – πρόκριση και μπαράζ ήταν γνωστό εδώ και μέρες, οι ομάδες δεν απογοήτευσαν στην τελευταία αγωνιστική του 6ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022. Την πρωτιά στον όμιλο και συνεπώς το εισιτήριο για το Μουντιάλ το ερχόμενο καλοκαίρι πήρε η Δανία, ενώ στη «μάχη» των μπαράζ να κληθεί να παλέψει η Σκωτία η οποία βρίσκεται στα play off της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 1998! Παράλληλα με αυτόν τον τρόπο οι Σκωτσέζοι «έσπασαν» το αήττητο του ομίλου για τους Δανούς!

Σ’ ένα ισορροπημένο σε γενικές γραμμές παιχνίδι η Σκωτία επιβλήθηκε 1-0 της Δανίας, με το αποτέλεσμα αυτό να αποτελεί περισσότερο νίκη γοήτρου καθώς το βαθμολογικό ενδιαφέρον έκλειπε. Αν και οι Δανοί απείλησαν πρώτοι με τον Κρίστενσεν να εξαπολύει ένα σουτ στο 16ο λεπτό, οι Σκωτσέζοι ήταν εκείνοι που μπόρεσαν να προηγηθούν.

Πιο συγκεκριμένα στο 35’ κι έπειτα από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Σούταρ έγινε δέκτης μιας κεφαλιάς – πάσας και στη συνέχεια ο ίδιος με μια ακόμη κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης, με πιο επικίνδυνη φάση την κεφαλιά του Κορνέλιους που απέκρουσε ο Γκόρντον στο 54’. Αντί όμως να βρουν το τέρμα της ισοφάρισης δέχθηκαν ακόμη ένα γκολ, με τον Άνταμς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την περιοχή στο 86’ και να διαμορφώνει το τελικό 2-0. Γενικότερα, πάντως, οι δύο ομάδες κυμαίνονταν στο ίδιο πλαίσιο δυναμικότητας και οι πολύ σημαντικές ευκαιρίες απουσίασαν από το παιχνίδι.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Αυστρία δεν προβληματίστηκε καθόλου απέναντι στη Μολδαβία, επικρατώντας με το επιβλητικό 4-1. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Αυστριακούς ήταν ο Μάρκο Αρναούτοβιτς ο οποίος σκόραρε δις (4’ και 55’), ενώ σκόρερ χρίστηκαν και οι Τρίμελ (22’) και Λούμπιτσιτς (83’).

Για τη Μολδαβία ο Νικολαέσκου κατάφερε να μειώσει στο 60ο λεπτό, ωστόσο τίποτα δεν ήταν αρκετό προκειμένου να σταματήσει τον επικίνδυνο ρυθμό των αντιπάλων της.

Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου το Ισραήλ «καρδιοχτύπησε» αλλά μπόρεσε εν τέλει να επιβληθεί 3-2 των Νησιών Φερόε. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Νταμπούρ (30’), Γουάισμαν (58’) και Πέρετζ, ο οποίος έκανε την μεγάλη ανατροπή στο 75ο λεπτό. Για τα Νησιά Φερόε ο Βατνχάμαρ βρήκε δίχτυα στο 62’, ενώ ο Όλσεν ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα (72’).

10η αγωνιστική – Αποτελέσματα:

Αυστρία – Μολδαβία 4-1 (4’, 55’ πεν. Αρναούτοβιτς, 22’ Τρίμελ, 83’ Λούμπιτσιτς – 60’ Νικολαέσκου)

Ισραήλ – Νησιά Φερόε (30’ Νταμπούρ, 58’ Γουάισμαν, 75’ Πέρετζ – 62’ Βατνχάμαρ, 72’ Όλσεν)

Σκωτία – Δανία 2-0 (35’ Σούταρ, 86’ Άνταμς)