Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, 9ος όμιλος: Αγγλία δίχως... έλεος! Κέρδισε με 10-0 το Σαν Μαρίνο και ο Κέιν έγραψε ιστορία – Νίκες γοήτρου για Αλβανία και Ουγγαρία! (video)

Με ένα σόου της Αγγλίας και του «σεληνιασμένου» Χάρι Κέιν που έγραψε ιστορία απέναντι στο ανήμπορο να αντιδράσει Σαν Μαρίνο (10-0), έπεσε η «αυλαία» στον 9ο όμιλο των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ! Με μία αγχωτική νίκη για την Αλβανία επί της Ανδόρας (1-0) και μία αδιάφορη εκτός έδρας επικράτηση της Ουγγαρίας κόντρα στην Πολωνία (2-1) έκλεισαν οι αποψινές (15/11) αναμετρήσεις!

Η επίδειξη ισχύος της Αγγλίας επί του Σαν Μαρίνο, με τον Χάρι Κέιν να γράφει ιστορία ξεχώρισε στην τελευταία αγωνιστική του 9ου ομίλου των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Τα «Τρία Λιοντάρια» σφράγισαν το εισιτήριό τους για το Μουντιάλ του 2022 και όπως αναμενόταν πριν την έναρξη των αποψινών (15/11) αναμετρήσεων, έστειλαν την Πολωνία στα μπαράζ.

Το σύνολο του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ φάνηκε από τα πρώτα λεπτά πως θα αντιμετωπίσει τον υποδεέστερο αντίπαλο χωρίς οίκτο.

Ο Χάρι Μαγκουάιρ άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φιλ Φόντεν, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Μπουκάγιο Σάκα σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Φάμπρι και έστειλε την μπάλα στη δική του εστία για να γράψει το 2-0.

Έπειτα ανέλαβε δράση ο Χάρι Κέιν που βρήκε τέσσερις φορές δίχτυα μέσα 15 λεπτά ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 6-0! Παράλληλα, ανέβηκε και ο… ίδιος στην 3η θέση των σκόρερ όλων των εποχών της Αγγλίας, έχοντας 48 γκολ, θέση στην οποία συγκατοικεί, πλέον, με τον Γκάρι Λίνεκερ. Μάλιστα, ο Άγγλος θρύλος των γηπέδων έσπευσε να τον συγχαρεί για το επίτευγμά του.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Αγγλία δεν έριξε ρυθμούς και με τους Σμιθ Ρόου, Μινγκς, Έιμπραχαμ και Σάκα, έγραψε το 10-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Μάλιστα, δέκα γκολ είχε να σημειώσει από το 1964 απέναντι στις ΗΠΑ!

Στα έτερα ματς του ομίλου, όπου δεν υπήρχε κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Αλβανία επικράτησε με 1-0 της Ανδόρας με τον Τσεκίτσι να κρίνει την αναμέτρηση από την «άσπρη βούλα» στο 74ο λεπτό, ενώ η Πολωνία ηττήθηκε εντός έδρας από την Ουγγαρία (15/11, 2-1).

Οι «Μαγυάροι» προηγήθηκαν στο 37ο λεπτό με τον Σάφερ, αλλά ισοφαρίστηκαν από τους Πολωνούς στο 62’ με τον άσο του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σφιντέρσκι, να βρίσκει δίχτυα. Το μεγάλο, αλλά αδιάφορο βαθμολογικά, «διπλό» των Ούγγρων υπέγραψε ο Γκάζνταγκ στο 80’.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής του 9ου ομίλου:

Σαν Μαρίνο – Αγγλία 0-10 (6' Μαγκουάιρ, 15' αυτ. Φάμπρι, 27' 32' 39' 42' Κέιν, 58' Σμιθ Ρόου, 69' Μινγκς, 78' Έιμπραχαμ, 79' Σάκα)

Πολωνία – Ουγγαρία 1-2 (61' Σφιντέρσκι - 37' Σάφερ, 80' Γκάζνταγκ)

Αλβανία – Ανδόρα 1-0 (74' πεν. Τσέκιτσι)