Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, 3ος όμιλος: Η Ελβετία έριξε «τεσσάρα» στην Βουλγαρία, προκρίθηκε πανηγυρικά στο Μουντιάλ και άφησε την Ιταλία στα… μπαράζ! (video)

Η Ελβετία έκανε το καθήκον της, διέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες με 4-0 τη Βουλγαρία και πήρε τεράστια πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ. Τα θαλάσσωσε η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία που έμεινε στο 0-0 με την Βόρειο Ιρλανδία και θα παλέψει για την πρόκριση μέσω των μπαράζ.

Λίγους μήνες μετά την κατάκτηση του Euro, η «σκουάντρα ατζούρα» δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της Β. Ιρλανδίας (0-0) και κάπως έτσι, η Ελβετία με το 3-0 επί της Βουλγαρίας, κατέκτησε την πρώτη θέση του 3ου ομίλου και πήρε την απευθείας πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022!

Οι Ελβετοί σπατάλησαν ένα ημίχρονο κόντρα στην Βουλγαρία που έπαιζε φουλ άμυνα αλλά μπήκαν στην επανάληψη με φόρα και όχι απλά πήρε το τρίποντο της πρόκρισης, αλλά σκόραραν και… ένα τσουβάλι γκολ. Ο Όκαφορ στο 49’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Βάργκας οκτώ λεπτά αργότερα και να γράψει το 2-0. Ακολούθησαν δύο τέρματα που ακυρώθηκαν μέσω VAR για οφσάιντ, αλλά ο Ίτεν στο 72ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φρόιλερ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.