Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, 10ος όμιλος: Με τα… μπούνια στο Κατάρ η Γερμανία – Στα play off η Βόρεια Μακεδονία! (video)

Ολοκληρώθηκε η 10η και τελευταία αγωνιστική του 10ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022, με την Γερμανία να βρίσκεται κι επισήμως με το βλέμμα της στο Κατάρ και την Βόρεια Μακεδονία να προκρίνεται στα play off.

Με τον καλύτερο πιθανό τρόπο «κλείδωσε» η Γερμανία την πρωτιά της στην βαθμολογία του 10ου ομίλου, στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022. Συγκεκριμένα τα «πάντσερ» είχαν ένα εύκολο βράδυ και επιβλήθηκαν 4-1 της Αρμενίας, με τον Γκιουντογκάν να αποτελεί τον απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης.

Το σκορ άνοιξε στο 10ο λεπτό με τον Μίλερ να συνεργάζεται εξαιρετικά με τον Χόφμαν, ο οποίος στη συνέχεια σέρβιρε στον Χάβερτς. Εκείνος από κοντινή απόσταση δεν αστόχησε και με πλασέ σημείωσε το 1-0.

Στη συνέχεια και λίγο πριν την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν τη διαφορά των τερμάτων τους! Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκιουντογκάν ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και με εύστοχη προσπάθεια έκανε το 2-0.

Το «πάρτι» των Γερμανών συνεχίστηκε, με τον μέσο της Μάντσεστερ Σίτι να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά έπειτα από σουτ του στο 50’. Η Αρμενία μπόρεσε να μειώσει εννέα λεπτά αργότερα, με τον Μικιτιαριάν να μη λαθεύει από την άσπρη βούλα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χόφμαν στο 64’, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της αντίπαλης άμυνας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Βόρεια Μακεδονία αν και αγχώθηκε λίγο, μπόρεσε εν τέλει να επιβληθεί της Ισλανδίας με 3-1 και πήρε την πρόκριση στα play off του Μουντιάλ 2022. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Αλιόσκι (7’) και Ελμάς (65’, 87’), ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τορστέινσον είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 54’.

Από την άλλη αν και η Ρουμανία επικράτησε 2-0 του Λιχτενστάιν, η νίκη της Βόρειας Μακεδονίας δεν μπόρεσε να την ανεβάσει στη δεύτερη θέση του ομίλου. Σκόρερ για τους Ρουμάνους χρίστηκαν οι Μαν και Μπάνκου στο 8ο και 87ο λεπτό αντίστοιχα.

10η αγωνιστική – Αποτελέσματα:

Αρμενία – Γερμανία 1-4 (59’ Μικιταριάν – 15’ Χάβερτς, 45+4’, 50’ Γκιουντογκάν, 64’ Χόφμαν

Βόρεια Μακεδονία – Ισλανδία 3-1 (7’ Αλιόσκι, 65’, 87’ Ελμάς – 54’ Τορστέινσον)

Λιχτενστάιν – Ρουμανία 0-1 (8’ Μαν, 87’ Μπάνκου)