Super League 2: Πρεμιέρα με νίκη για την ΑΕΛ

Ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της Super League 2.

Σχετικά Άρθρα

Νικηφόρα ξεκίνησε η ΑΕΛ τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο της Super League 2. Οι «βυσσινί», που είχαν ρεπό στην πρεμιέρα, επικράτησαν στο Αλκαζάρ του γειτονικού Απόλλωνα Λάρισας με 2-0, με γκολ του Ογκποε στο 16΄ και του Γλυνού στο 87΄.

Αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2ο λεπτό, από γκολ του Κουντουριώτη, ο Ηρακλής απέσπασε 1-1 στο Βόλο από τον Ολυμπιακό, χάρη στο τέρμα του Παπαστεριανού στο 52΄. Οι δύο ομάδες μετρούν ως τώρα από δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς. Τους πρώτους βαθμούς τους στο πρωτάθλημα εξασφάλισαν ο Αλμωπός Αριδαίας και ο Θεσπρωτός, χάρη στις εντός έδρας νίκες τους επί του Απόλλωνα Πόντου (2-0) και του Πιερικού (1-0) αντίστοιχα.

Στη Ρόδο, δύο γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο του β΄ ημιχρόνου διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση του Διαγόρα με τον Λεβαδειακό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κουιρουκίδη, ο Νίκας «απάντησε» για τους Βοιωτούς και το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος. Ο Εργοτέλης πήρε την πρώτη του νίκη επί της Επισκοπής (1-0) με πέναλτι του Κουατένγκ, ενώ χωρίς σκορ ολοκληρώθηκαν οι αγώνες των Χανίων με τον Ηρόδοτο και του Αστέρα Βλαιώτη με τη Ρόδο.