Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, 7ος όμιλος: Γκέλα… ολκής των Νορβηγών και ο πρώτος λόγος για την 2η θέση στην «εξάστερη» Τουρκία! (video)

Η Τουρκία έκανε το… καθήκον της απέναντι στο Γιβραλτάρ και επικράτησε με 6-0, την ώρα που η Νορβηγία «κόλλησε» στο 0-0 απέναντι στην αδιάφορη Λετονία, φέρνοντας τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην πλευρά της γειτονικής χώρας!

Η Νορβηγία έπαιξε με τη «φωτιά» και εν τέλει... κάηκε στο Όσλο!

Η αδιάφορη Λετονία κατάφερε να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας, κρατώντας την αντίπαλό της στο 0-0, αφού το γκολ του Ελιουνούσι στο 80ο λεπτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Σκορ δεν υπήρξε στο ματς και πλέον, πρέπει να παίξουν τα ρέστα τους απέναντι στην Ολλανδία, εκτός έδρας (16/11, 21:45), αναζητώντας συγκεκριμένα αποτελέσματα από το επίσης εκτός έδρας παιχνίδι της Τουρκίας με το Μαυροβούνιο (16/11, 21:45).

Οι δύο βαθμοί που «πέταξαν» οι Σκανδιναβοί ίσως κοστίσουν το εισιτήριο για το Μουντιάλ του Κατάρ, αφού στο έτερο ματς η Τουρκία έκανε το καθήκον της και εκμεταλλεύθηκε στον μέγιστο βαθμό αυτό το «στραβοπάτημα»!

Φιλοδώρησε με έξι γκολ το Γιβραλτάρ, με το σύνολο του Στέφαν Κουντς να ανοίγει το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό, μέσω μίας υπέροχης ατομικής ενέργειας του Ακτούρκογλου, που πέρασε τρεις παίκτες.

Προτού λήξει το πρώτο μέρος, οι Τούρκοι είχαν ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 μέσα σε τρία λεπτά, με τον Ντερβίσογλου να έχει σκοράρει δις (38’, 41’).

Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε και τα επιθυμητά πέντε γκολ για να ανέβουν στη δεύτερη θέση έγιναν… έξι!

Αρχικά, ο Μερίχ Ντεμιράλ έγραψε το 4-0 στο 65ο λεπτό, ενώ ο Ντουρσούν στο 81ο και ο Μουλντούρ στο 85ο σημείωσαν το 6-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, τρέποντας ένα παιχνίδι που έμοιαζε με τυπική διαδικασία σε οιωνό πρόκρισης!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής (13/11):

Νορβηγία – Λετονία 0-0

Τουρκία – Γιβράλταρ 6-0 (11’Ακτούρκογλου, 38’ 41’ Ντερβίσογλου, 65’ Ντεμιράλ, 81’ Ντουρσούν, 85’ Μουλντούρ)

Μαυροβούνιο – Ολλανδία (21:45)