Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, 6ος όμιλος: Θρίλερ με νικήτρια την Αυστρία – Δεν δυσκολεύτηκε η Δανία (video)

Ένα τρελό ματς έλαβε χώρα στην έδρα της Αυστρίας, από την οποία απέδρασε παίρνοντας τη νίκη κόντρα στο Ισραήλ με 4-2. – Εύκολη νίκη για τη Δανία με 3-1 επί των Νησιών Φερόε για την 9η αγωνιστική του 6ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Σε θρίλερ μετατράπηκε η αναμέτρηση η αναμέτρηση ανάμεσα σε Αυστρία και Ισραήλ, με τους γηπεδούχους να μένουν πίσω δύο φορές αλλά εν τέλει να παίρνουν τη νίκη με 4-2.

Οι φιλοξενούμενοι αρχικά έπιασαν σε ανύποπτο χρόνο τους Αυστριακούς και προηγήθηκαν στο 33’ όταν ο Μπίτον εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αρναούτοβιτς στο 51’, ωστόσο η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ.

Οκτώ λεπτά χρειάστηκαν οι Ισραηλινοί προκειμένου να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στην αναμέτρηση! Συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό ο Πέρετζ βρήκε μια εξαιρετική κεφαλιά – έπειτα από την εκτέλεση του κόρνερ – και κατάφερε να γράψει το 2-1.

Από κει και πέρα το ματς μετατράπηκε σε ροντέο. Ο Σάουμπ δεν θέλησε να αφήσει ούτε λεπτό τους αντιπάλους να πανηγυρίσουν το γκολ, «κεραυνοβολώντας» τον αντίπαλο κίπερ στο 62’! Δέκα λεπτά αργότερα ο Αρναούτοβιτς πήρε τον τίτλο του απόλυτου πρωταγωνιστή, καθώς σκόραρε για δεύτερη φορά και έκανε το 3-2.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σάμπιτσερ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Πιο συγκεκριμένα στο 84ο λεπτό ο παίκτης της Μπάγερν Μονάχου εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από απόσταση, το οποίο κατέληξε στην αντίπαλη εστία.

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η Δανία δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στα Νησιά Φερόε, επικρατώντας 3-1. Το σκορ άνοιξε ο Όλσεν στο 18ο λεπτό, ενώ ο Λάρσεν διπλασίασε τα τέρματα στο 63ο.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν στο 89’ με τον Όλσεν, ωστόσο ο Μέλε διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

* Νωρίτερα η Σκωτία είχε ένα εύκολο βράδυ στην έδρα της Μολδαβίας, όπου επικράτησε 2-0.

9η αγωνιστική – Αποτελέσματα:

Μολδαβία – Σκωτία 0-2 (38’ Πάτερσον, 65’ Άνταμς)

Δανία – Νησιά Φερόε 3-1 (18’ Όλσεν, 63’ Λάρσεν, 90’+3 Μέλε – 89’ Όλσεν)

Αυστρία – Ισραήλ 4-2 (51’ πεν., 72’ Αρναούτοβιτς, 62’ Σάουμπ, 84’ Σάμπιτσερ – 33’ Μπίτον, 59’ Πέρετζ)