Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, 8ος όμιλος: Χείμαρρος με επτάρα η Κροατία κόντρα στη Μάλτα – Ματσάρα στη Σλοβενία! (video)

Πλούσια σε γκολ και θέαμα ήταν η 9η αγωνιστική του 8ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, με τις Ρωσία και Κροατία να «καθαρίζουν» με έξι και επτά τέρματα αντίστοιχα και την Σλοβακία και την Σλοβενία να έρχονται ισόπαλες με 2-2.

Τουλάχιστον καταιγιστική ήταν η εμφάνιση της Κροατίας απέναντι στην Μάλτα, επικρατώντας με το επιβλητικότατο 7-1 και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της για την επόμενη αγωνιστική κόντρα στη Ρωσία, όπου θα διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου.

Το «πάρτι» για τους Κροάτες άρχισε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Πέρισιτς να βρίσκει δίχτυα, ενώ μέχρι την ανάπαυλα οι Τσαλέτα-Τσαρ (22’), Πάσαλιτς (39’) και Μόντριτς (45’+1) είχαν σκοράρει επίσης! Από την άλλη η Μάλτα κατάφερε να μειώσει στο 31ο λεπτό, με αυτογκόλ του Μπρόζοβιτς.

Ο περίπατος συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Μάγερ χρίστηκε σκόρερ μόλις από το 47’. Έπειτα ο Κράμαριτς έκανε το 6-1 στο 53’ πριν ο 23χρονος παίκτης της Ρεν σκοράρει ξανά, μετά από ασίστ του Μάρκο Λιβάγια – ο οποίος μπήκε αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα –, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 7-1.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σλοβενία ενώ προηγήθηκε, εν τέλει ήρθε ισόπαλη με την Σλοβακία με 2-2 κι έπειτα από ένα άκρως επεισοδιακό ματς! Το σκορ άνοιξε ο Ζάιτς στο 18’ και μέχρι τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το ρυθμό.

Η κόκκινη κάρτα που αντίκρισε, ωστόσο, ο Μπλάζιτς στο 57’ έφερε τα άνω – κάτω! Την κάρτα συνόδευε και ένα πέναλτι – καθώς η παράβαση έγινε εντός περιοχής –, με τον Ντούντα να μην αστοχεί! Στη συνέχεια οι Σλοβένοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Μέβλια στο 62’, αλλά ο Στρέλετς ήταν εκεί για να σημειώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 74ο λεπτό.

* Νωρίτερα η Ρωσία επιβλήθηκε 6-0 της Κύπρου.

9η αγωνιστική – Αποτελέσματα:

Ρωσία – Κύπρος 6-0 (4’, 87’ Εροκίν, 55’ Σμόλοφ, 56’ Μόστοβοϊ, 62’ Σουτόρνιν, 82’ Ζαμπόλοτνι)

Μάλτα – Κροατία 1-7 (31’ αυτ. Μπρόζοβιτς – 6’ Πέρισιτς, 22’ Τσαλέτα-Τσαρ, 39’ Πάσαλιτς, 45’+1 Μόντριτς, 47’, 64’ Μάγερ, 53’ Κράμαριτς)

Σλοβακία – Σλοβενία 2-2 (58’ Ντούντα, 74’ Στρέλετς – 18’ Ζάιτς, 62’ Μέβλια)