La Liga: Δεν αποχωρίζεται την κορυφή η Σοσιεδάδ – Επική ανατροπή της Βαλένθια κόντρα στην Ατλέτικο στις καθυστερήσεις – Νικήτρια η Σεβίλλη στο «gran derbi»!

Ολοκληρώθηκε και η τρίτη ημέρα της 13ης αγωνιστικής της La Liga με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ να παίρνει ακόμη μία νίκη που την κρατά πρώτη στην βαθμολογία, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης «αυτοκτόνησε» αφού δέχθηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις του ματς με την Βαλένθια, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Σφύριξε η λήξη και του τελευταίου παιχνιδιού της 13ης αγωνιστικής της La Liga. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ αρνήθηκε για ακόμη μία φορά να χάσει παραμένοντας έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες σ’ ένα ματς όπου σημειώθηκαν συνολικά έξι γκολ!

Σαράντα χρόνια μετά τον τελευταίο τίτλο της, η Ρεάλ Σοσιεδάδ συνεχίζει να ζει το όνειρό της και να απολαμβάνει την κορυφή της La Liga. Με γκολ του Μικέλ Μερίνο στο 72' και του Γιανουζάι με πέναλτι στο 82', η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ νίκησε 2-0 στην Παμπλόνα την Οσασούνα και κλείνει το 1/3 του πρωταθλήματος στην πρώτη θέση, ένα βαθμό μπροστά από τη Ρεάλ Μαδρίτης (που έχει πάντως ένα ματς λιγότερο).

Την ίδια ώρα, η Μαγιόρκα έσωσε στην εκπνοή το βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Έλτσε (2-2), η οποία είχε προηγηθεί δύο φορές με σκόρερ τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης… αυτοκτόνησε στο «Μεστάγια», καθώς δέχτηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τη Βαλένθια, μετά από συναρπαστικό ματς και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς (3-3). Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν αρχικά καλύτερη και προηγήθηκε με 3-1 με τα γκολ των Σουάρες (35'), Γκριεζμάν (58') και Βρσάλικο (62'), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 51ο λεπτό με το αυτογκόλ του Σάβιτς. Μείωσαν, όμως, σε 3-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ούγκο Ντούρο, ο οποίος στο 97' (!) έγινε το πρόσωπο της βραδιάς διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Νωρίτερα, η Βιγιαρεάλ κατάφερε με μεγάλη δυσκολία να πάρει τη νίκη, στην έδρα της, κόντρα στη Χετάφε με 1-0. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι πρόσθεσε στο ενεργητικό της τους τρεις βαθμούς, χάρη στο γρήγορο γκολ του Τρινκέιρος από το 10ο λεπτό του παιχνιδιού.

Τέλος η Σεβίλλη δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στην έδρα της Ρεάλ Μπέτις, στο grand derbi της αγωνιστικής. Με γκολ του Ακούνια (55’), αυτογκόλ του Μπεγερίν (81’) αλλά και αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Ροντρίγκες στο 45’, οι Σεβιλλιάνοι παρέμειναν στην 4η θέση της βαθμολογίας. Επιπλέον, λόγω της ισοπαλίας της Ατλέτικο με την Βαλένθια, διεύρυναν τη διαφορά τους από τους «ροχιμπλάνκος» στους τέσσερις βαθμούς.

Βιγιαρεάλ – Χετάφε 1-0 (10' Τρινκέιρος)

Βαλένθια – Ατλέτικο Μαδρίτης 3-3 (51' Σάβιτς, 90'+2, 90'+7 Ντούρο - 35' Σουάρες, 58' Γκριεζμάν, 62' Βρσάλικο)

Μαγιόρκα – Έλτσε 2-2 (72' πεν. Σεβίγια, 90'+5 Μαφέο - 68', 75' Μπογιέ)

Οσασούνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (72' Μερίνο, 82' Γιανουζάι)

Ρεάλ Μπέτις – Σεβίλλη 0-2 (55' Ακούνια, 81' αυτ. Μπεγερίν)