Premier League: Απίστευτο ματς ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Μπράιτον, με τρία ακυρωθέντα γκολ και… φοβερή ισοφάριση – «σόκαρε» την Μάντσεστερ Σίτι η Κρίσταλ Πάλας – στην κορυφή με Ρις Τζέιμς η Τσέλσι! (video)

Μία από τις πιο εντυπωσιακές αγωνιστικές ημέρες της Premier League έλαβε χώρα πριν από το ντέρμπι της Τότεναμ με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τις «τρεις μεγάλες», διεκδικήτριες του τίτλου, να δυσκολεύονται ιδιαίτερα, με την Τσέλσι να τα καταφέρνει κόντρα στη Νιούκαστλ (0-3), σε αντίθεση με την Λίβερπουλ και την Μάντσεστερ Σίτι. Στο καλύτερο ματς της 10ης στροφής του πρωταθλήματος, η Λίβερπουλ αν και προηγήθηκε με 2-0, ισοφαρίστηκε και… δεν κέρδισε την Μπράιτον (2-2), ενώ η Κρίσταλ Πάλας «σόκαρε» τους «πολίτες» στο Έτιχαντ και έφυγε με το «διπλό (0-2).

Ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής Premier League έλαβε χώρα στην 10η στροφή της, με το παιχνίδι της Λίβερπουλ απέναντι στην Μπράιτον να «κλέβει» την παράσταση, πριν από την επικείμενη αναμέτρηση της Τότεναμ με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το τελικό 2-2 σαφώς και είναι εντυπωσιακό, αλλά η εξέλιξη του ματς, είναι αυτή που εκπλήσσει ακόμη περισσότερο! Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με 2-0 στο 25ο λεπτό, χάρη στο πρώτο γκολ του Χέντερσον στο πρωτάθλημα, και αυτό του Μανέ, πέτυχε ένα ακόμη αλλά ορθώς ακυρώθηκε, και έκτοτε οι φιλοξενούμενοι μετουσίωσαν τις προσπάθειές τους στα γκολ.

Η Μπράιτον μείωσε με το εντυπωσιακό γκολ του Μουέπου, και παρότι δέχθηκε και πάλι γκολ, αυτή την φορά με τον Σαλάχ, το οποίο και πάλι ακυρώθηκε, εν τέλει βρήκε εκείνη γκολ που… μέτρησε. Ο Τροσάρντ έκανε το 2-2 στο 65’, και λίγο έλειψε οι «γλάροι» να γίνουν η πρώτη ομάδα, έπειτα από 95 αναμετρήσεις, που θα υποχρέωναν την Λίβερπουλ σε ήττα, μετά από νικηφόρο αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ωστόσο, το 3-2 του Τροσάρντ, σηματοδότησε το τρίτο ακυρωθέν γκολ της αναμέτρησης, και το τελικό 2-2 παρέμεινε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.

Μερικά χιλιόμετρα μακριά, λίγο… χειρότερη ήταν η εξέλιξη της βραδιάς για τον Πεπ Γκουαρδιόλα, ο οποίος είδε την Μάντσεστερ Σίτι να ηττάται για πρώτη φορά εντός έδρας στην τρέχουσα σεζόν.

Η Κρίσταλ Πάλας του Πατρίκ Βιεϊρά ήταν εξαιρετική, προηγήθηκε με το 50ο γκολ του Ζαχά, που έγινε και ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της στην μεγάλη κατηγορία, και εν συνεχεία ευνοήθηκε από την αποβολή του Λαπόρτ (3η την τελευταία τετραετία στο Μάντσεστερ).

Το 1-0 φαινόταν πως θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, μιας και η ισοφάριση του Γκαμπριέλ Ζεσούς ακυρώθηκε για… οριακό οφσάιντ, αλλά εν τέλει ο Κάραγκερ «υπέγραψε» το δεύτερο «διπλό» της ομάδας του στο Έτιχαντ τα τελευταία τέσσερα χρόνια!

Την ίδια ώρα η Τσέλσι αποδείχθηκε για ακόμη μία φορά, εξαιρετικά σοβαρή. Εξακολουθεί να μην δέχεται γκολ στο πρώτο ημίχρονο μετά την 3η αγωνιστική της Premier League, και η εικόνα του ματς καθιστούσε δεδομένο, πως κάποια στιγμή, οι «μπλε» θα βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι στην κυνική Νιούκαστλ.

Έτσι και έγινε… Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Τούχελ αυτή την φορά ήταν ο Ρις Τζέιμς. Ο Άγγλος μπακ – χαφ σκόραρε δις στο δεύτερο ημίχρονο, αποτελεί και επίσημα τον πρώτο ποδοσφαιριστή της Τσέλσι με συμμετοχή σε επτά γκολ της σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από τον Ζορζίνιο με πέναλτι, ο οποίος έφτασε τις 18 εύστοχες εκτελέσεις με την ομάδα του!

Τέλος, η Μπέρνλι κατόρθωσε επιτέλους να πάρει την πρώτη της νίκη στην Premier League, στην 10η προσπάθεια που της δόθηκε, πραγματοποιώντας το καλύτερο πρώτο ημίχρονο της ιστορίας της!

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή την ακριβότερη μεταγραφή της ιστορίας της, τον Κορνέ, ο οποίος σκόραρε δις, με το ένα γκολ του να καταμετράται, οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το 3-0 επί της Μπρέντφορντ,  για πρώτη φορά στην Premier League και στο δεύτερο μέρος προέβη σε εξαιρετική διαχείριση του αποτελέσματός της, δεχόμενη μόνο το γκολ της τιμής στο 80ο λεπτό!

Από την άλλη, η Μπρέντφορντ, ηττήθηκε για τρίτη διαδοχική φορά, για πρώτη φορά την τελευταία τετραετία, και βιώνει για πρώτη φορά τα τελευταία 74 χρόνια, μία τέτοιου είδους φόρμα, στην μεγάλη κατηγορία.

Κάτι ανάλογο συνέβη και με τον Κλαούντιο Ρανιέρι και την Γουότφορντ. Η ομάδα του ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά εντός έδρας, αυτή την φορά από την Σαουθάμπτον, έπειτα από εξαιρετικό γκολ του Άνταμς, και τώρα καλείται να πάρει αποτέλεσμα από την Άρσεναλ στο Έμιρεϊτς, στην επόμενη αγωνιστική!