Bundesliga: «Περίπατος» για Μπάγερν και Ντόρτμουντ - Συνεχίζει... ακάθεκτη η Φράιμπουργκ - Σπουδαίο διπλό για Βόλφσμπουργκ! (video)

Το σπουδαίο διπλό της Βόλφσμπουργκ στην έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 2-0 και η νίκη της Φράιμπουργκ επί της Γκρόιτερ Φιρτ με 3-1 ξεχώρισαν από τη δράση του Σαββάτου (30/10) στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga. Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ πήραν αμφότερες το τρίποντο δίχως να... ιδρώσουν ιδιαίτερα!
Είκοσι λεπτά φάνηκαν αρκετά στην παρέα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, για να δώσει «τέλος» στις όποιες ελπίδες διατηρούσε η Ουνιόν Βερολίνου για ένα καλό αποτέλεσμα επί της Μπάγερν Μονάχου.

Ο Πολωνός έδωσε το προβάδισμα στο 15ο λεπτό από την «άσπρη βούλα» και οκτώ λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με υπέροχη εκτέλεση φάουλ. Πριν ακόμη λήξει το πρώτο μέρος, Σανέ και Γκίσελμαν βρήκαν από ένα γκολ έκαστος ορίζοντας το 3-1 ως σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους καμία από τις δύο ομάδες δεν «έσβησε» τις μηχανές της και κατάφεραν να σκοράρουν αμφότερες!

Ο Κομάν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 61ο λεπτό, για να μειώσει ξανά η Ουνιόν μέσω του Ριέρσον (65'). Εν τέλει, ο Μίλερ στο 79ο λεπτό πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα τον σκόρερ, γράφοντας παράλληλα το 5-2, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης!

Την ίδια ώρα, η Φράιμπουργκ εξασφάλιζε ακόμα ένα αποτέλεσμα που την διατηρεί ως την μόνη αήττητη ομάδα στη φετινή Bundesliga.

Η αρμάδα του Κρίστιαν Στράιχ επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Γκρόιτερ Φιρτ (30/10) και παρέμεινε μόνη, τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα.

Παράλληλα, η Βόλφσμπουργκ έβγαλε αντίδραση την επόμενη «ημέρα» της αποχώρησης του Μάρκ φαν Μπόμελ και έφυγε με ένα σπουδαίο τρίποντο στις αποσκευές της από την έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν (30/10, 2-0) που την έφερε σε απόσταση... αναπνοής από τις «ασπιρίνες»!

Κάτι ανάλογο έπραξε και η Ντόρτμουντ, εντός έδρας όμως, αφού επικράτησε με 2-0 της Κολωνίας και πλέον βρίσκεται στο -1 από την κορυφή και την Μπάγερν Μονάχου! Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να απουσιάζει από το αρχικό σχήμα, Αζάρ (40') και Τίγκες (64') «καθάρισαν» για τους Βεστφαλούς απέναντι σε ένα όχι και τόσο ακίνδυνο αντίπαλο!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή 29/10
Χόφενχαϊμ - Χέρτα Βερολίνου 2-0 (19' Κράμαριτς, 36' Ρούντι)

Σάββατο 30/10
Αρμίνια Μπίλεφελντ - Μάιντς 1-2 (42' Λάουρσεν - 26' Σουνγκ, 69' Μπούρκχαρντ)
Μπάγερ Λεβερκούζεν - Βόλφσμπουργκ 0-2 (48' Νμέτσα, 51' Άρνολντ)
Μπορούσια Ντόρτμουντ - Κολωνία 2-0 (40' Αζάρ, 64' Τίγκες)
Ουνιόν Βερολίνου - Μπάγερν Μονάχου 2-5 (43' Γκίσελμαν, 65' Ριέρσον - 15' πεν. 23' Λεβαντόφσκι, 35' Σανέ, 61' Κομάν, 79' Μίλερ)
Φράιμπουργκ - Γκρόιτερ Φιρτ 3-1 (20' αυτ. Άστα, 39' Χόφλερ, 79' πεν. Γκριφό - 74' Λιούελινγκ)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Λειψία (19:30)