Άρσεναλ - Κρίσταλ Πάλας 2-2: Ο Λακαζέτ γλύτωσε τους «κανονιέρηδες» στο 90+5'! (video)

Η Άρσεναλ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Κρίσταλ Πάλας στο Έμιρεϊτς, με τον Αλεξάντερ Λακαζέτ να γλιτώνει τα χειρότερα για τους Λονδρέζους.

Οι παίκτες του Αρτέτα άνοιξαν το σκορ στο 8o λεπτό με κοντινή προβολή του Ομπαμεγιάνγκ, έπειτα από ασταθή επέμβαση του Γκουαΐτα σε σουτ του Πεπέ.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 50ο λεπτό, με τον Μπεντέκε. Ο Πάρτεϊ έκανε λάθος, ο Αγιού τσίμπησε την μπάλα και την έδωσε στον Βέλγο φορ, ο οποίος με έξοχη ατομική ενέργεια έκανε το 1-1. Μετά το 1-1 οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρύθμο και έπειτα από νέο λάθος της Άρσεναλ, αυτή τη φορά κοντά στην περιοχή της Κρίσταλ Πάλας, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Έντουαρν μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-2.

Οι «κανονιέρηδες» γλίτωσαν τα χειρότερα, καθώς ο Αλεξάντερ Λακαζέτ εκμεταλλεύτηκε νέα ασταθή επέμβαση του Γκουαΐτα σε σουτ του Μαρτινέλι και από κοντά έκανε το 2-2.

Άρσεναλ (Αρτέτα):
Ράμσντειλ, Τομιγιάσου, Γουάιτ, Σάντος, Τιέρνι, Πάρτεϊ (81' Μαρτινέλι), Όντεγκααρντ (67' Λακαζέτ), Πέπε, Σμιθ Ρόου, Σάκα (46’ Λοκόνγκα), Ομπαμεγιάνγκ.

Κρίσταλ Πάλας (Βιεϊρά): Γκουαίτα, Γουόρντ, Άντερσεν, Γκουέχι, Μίτσελ, Μιλιβόγεβιτς (67' Κουγιατέ), Μακάρθουρ, Αγιού (71' Ολίς), Γκάλαχερ, Εντουάρν (82' Τόμκινς), Μπεντέκε.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Γουότφορντ-Λίβερπουλ 0-5 (9΄ Μανέ, 37΄, 52΄, 90+1΄ Φιρμίνο, 54΄ Σαλάχ)

Άστον Βίλα-Γουλβς 2-3 (48΄ Ινγκς, 68΄ ΜακΤζιν - 80΄ Σαϊς, 85΄ Κόουντι, 90+5΄ Νέβες)

Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-2 (31΄ Τίλεμανς, 78΄ Σογιουντσού, 84΄ Βάρντι, 90+1΄ Ντάκα - 19΄ Γκρίνγουντ, 82΄ Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπέρνλι 2-0 (12΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 70΄ Ντε Μπρόινε)

Νόριτς-Μπράιτον 0-0

Σαουθάμπτον-Λιντς 1-0 (53΄ Μπρόχα)

Μπρέντφορντ-Τσέλσι 0-1 (45΄ Τσίλγουελ)

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 0-1 (74΄ Ογκμπόνα)

Νιούκαστλ-Τότεναμ 2-3 (2΄ Γουίλσον, 90΄αυτ. Ντάιερ - 17΄ Εντομπελέ, 22΄ Κέιν, 45+4΄ Σον)

Άρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας 2-2: (7’ Ομπαμεγιάνγκ, 90+5' Λακαζέτ – 50’ Μπεντέκε, 73' Εντουάρ)