Serie A: Πήρε το ντέρμπι και συνεχίζει η Γιουβέντους – ασταμάτητη η Νάπολι που ισοφάρισε το ρεκόρ της και παραμένει στην κορυφή! (video)

Μπορεί να ζορίστηκε πολύ η Γιουβέντους απέναντι στην μαχητική Ρόμα (1-0), όμως η εμπειρία της σε τέτοιου είδους αναμετρήσεις έκανε και πάλι την διαφορά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μόιζ Κεν, ο Σέζνι κράτησε το «μηδέν» και από τα έντεκα βήματα και το τελικό αποτέλεσμα, ανεβάζει την «Μεγάλη Κυρία» στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα για πρώτη φορά στην σεζόν. Λίγο νωρίτερα, η Νάπολι, με το ίδιο σκορ, και ένα… χαμένο πέναλτι επίσης, έκαμψε την αντίσταση της Τορίνο, και βρίσκεται στην κορυφή με 8X8!

Σε ένα εξαιρετικό ματς, με γρήγορο ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες απέναντι από τις δύο εστίες, η εμπειρία της Γιουβέντους και η θέληση των ποδοσφαιριστών της να επιστρέψουν στον δρόμο των επιτυχιών, φαίνεται πως αποδείχθηκε και πάλι κομβική για την ανάδειξη του νικητή!

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 14ο λεπτό, με το πρώτο γκολ Μόιζ Κεν ύστερα από έναν μήνα, και… πρώτο της καριέρας του στο Juventus Stadium, και αν και συνάντησαν δυσκολίες, μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος.

Η μεγαλύτερη στιγμή της Ρόμα χάθηκε από τον Βερετούτ, ένα λεπτό πριν από την λήξη του πρώτου μέρους, με τον Σέζνι να αποκρούει την εκτέλεση του Γάλλου μέσου υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη αστοχία της καριέρας του, μετά από μία διετία, σε όλες τις διοργανώσεις.

Ιδιαίτερα θετική ήταν η αντίδραση του πρώην τερματοφύλακα της Άρσεναλ και διεθνή με την Εθνική Πολωνίας Σέζνι, και στις υπόλοιπες τρεις τελικές εντός εστίας προσπάθειες της Ρόμα, με μεγαλύτερη αυτή του Ματίας Βίνα στο 73ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με μία τελική προσπάθεια στον στόχο, σε κάθε ημίχρονο!

Λίγο νωρίτερα, μία αντίστοιχη νίκη, με ανάλογο σκορ, αλλά διαφορετική διακύμανση του παιχνιδιού, πανηγύρισε η Νάπολι απέναντι στην Τορίνο. Το σκορ άνοιξε ο Όσιμεν στο 81ο λεπτό, ενώ στο πρώτο μέρος ο Λορέντσο Ινσίνιε δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ το πέναλτι της ομάδας του, αστοχώντας από την «άσπρη βούλα» για τρίτη φορά, στην τρέχουσα σεζόν, επίδοση που τον καθιστά τον… χειρότερο στην εν λόγω κατηγορία, στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα.

Ωστόσο, ο Νιγηριανός σημείωσε το 10ο του γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, λύτρωσε την ομάδα του, και διατήρησε τη Νάπολι, στην κορυφή με… ρεκόρ! Έκανε το 8 στα 8, ισοφάρισε την κορυφαία της επίδοση, αυτή του 2017-18 υπό τις οδηγίες του Μαουρίτσιο Σάρι, και πλέον καλείται να την «ξεπεράσει» στην επικείμενη αναμέτρηση απέναντι στην Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο στο Ολύμπικο!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Σάββατο 16/10

Σπέτσια – Σαλερνιτάνα 2-1 (51’ Στρέλετς, 76’ Κοβαλένκο – 39’ Σίμι)

Λάτσιο – Ίντερ 3-1 (64’ πεν. Ιμόμπιλε, 81’ Άντερσον, 90+1’ Μιλίνκοβιτς Σάβιτς – 12’ πεν. Πέρισιτς)

Μίλαν – Βερόνα 3-2 (59’ Ζιρού, 76’ Κεσιέ, 78’ αυτ. Γκιντέρ – 7’ Καπράρι, 24’ πεν. Μπαράκ)

Κυριακή 17/10

Κάλιαρι – Σαμπντόρια 3-1 (4’ 90+4’ Ζοάο Πέδρο, 74’ Κάσερες – 82’ Θόρσμπι)

Έμπολι – Αταλάντα 1-4 (30’ Ντι Φραντσέσκο – 11’ 26’ Ίλισιτς, 49’ αυτ. Βίτι, 89’ Ζαπάτα)

Ουντινέζε – Μπολόνια 1-1 (82’ Μπέτο - 67’ Μπάροου)

Τζένοα – Σασουόλο 2-2 (27’ Ντέστρο, 90’ Βάσκες – 17’ 20’ Σκαμάκα)

Νάπολι – Τορίνο 1-0 (81’ Όσιμεν)

Γιουβέντους – Ρόμα 1-0 (14’ Μόιζ Κεν)