SERIE A: Τεσσάρα η Αταλάντα – Σώθηκε στο 90' η Τζένοα – Βαθμολογική «ανάσα» για Κάλιαρι! (video)

Χωρίς μεγάλες εκπλήξεις ολοκληρώθηκαν οι μεσημεριανές αναμετρήσεις της Κυριακής (17/10) στη Serie A! Η Αταλάντα πέρασε σαν «σίφουνας» από την έδρα της Έμπολι, την ίδια ώρα που Ουντινέζε και Τζένοα αρκούνταν στον βαθμό της ισοπαλίας.

Με μία σπουδαία εμφάνιση του Γιόσιπ Ίλισιτς, η Αταλάντα έφυγε με ένα σημαντικό διπλό από την επικίνδυνη -φέτος- έδρα της Έμπολι. Ο Σλοβένος μεσοεπιθετικός βρήκε δύο φορές δίχτυα (11’, 26’), ο Βίτι πέτυχε ένα αυτογκόλ τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ενώ ο Ζαπάτα διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 89ο λεπτό!

Την ίδια ώρα, Ουντινέζε και Μπολόνια έμειναν στο 1-1 στη Dacia Arena, ενώ η Τζένοα κατάφερε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90ο λεπτό (17/10, 2-2), στερώντας μία σπουδαία νίκη από για τη Σασουόλο!

Στο ματς που προηγήθηκε χρονικά (17/10, 13:30), η Κάλιαρι πήρε μεγάλη βαθμολογική «ανάσα», αφού επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Σαμπντόρια με τον Ζοάο Πέδρο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, σκοράροντας δις (4’, 90+4’)!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Σάββατο 16/10

Σπέτσια – Σαλερνιτάνα 2-1 (51’ Στρέλετς, 76’ Κοβαλένκο – 39’ Σίμι)

Λάτσιο – Ίντερ 3-1 (64’ πεν. Ιμόμπιλε, 81’ Άντερσον, 90+1’ Μιλίνκοβιτς Σάβιτς – 12’ πεν. Πέρισιτς)

Μίλαν – Βερόνα 3-2 (59’ Ζιρού, 76’ Κεσιέ, 78’ αυτ. Γκιντέρ – 7’ Καπράρι, 24’ πεν. Μπαράκ)

Κυριακή 17/10

Κάλιαρι – Σαμπντόρια 3-1 (4’ 90+4’ Ζοάο Πέδρο, 74’ Κάσερες – 82’ Θόρσμπι)

Έμπολι – Αταλάντα 1-4 (30’ Ντι Φραντσέσκο – 11’ 26’ Ίλισιτς, 49’ αυτ. Βίτι, 89’ Ζαπάτα)

Ουντινέζε – Μπολόνια 1-1 (82’ Μπέτο - 67’ Μπάροου)

Τζένοα – Σασουόλο 2-2 (27’ Ντέστρο, 90’ Βάσκες – 17’ 20’ Σκαμάκα)

Νάπολι – Τορίνο (19:00)

Γιουβέντους – Ρόμα (21:45)