Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, 7ος όμιλος: «Πάρτι» της Ολλανδίας με θύμα το Γιβραλτάρ – Μπορεί και χωρίς Χάαλαντ η Νορβηγία! (video)

Πλούσια σε θέαμα ήταν η 8η αγωνιστική του 7ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022, με τις Ολλανδία, Νορβηγία και Τουρκία να φεύγουν με τρίποντο.

Καταιγιστική και άκρως εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση της Ολλανδίας απέναντι στο Γιβραλτάρ, παίρνοντας την 6η της νίκη στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 6-0. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους «οράνιε» ήταν αδιαμφισβήτητα ο Μέμφις Ντεπάι!

Μπορεί ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα να μην «νίκησε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα στην εκτέλεση του πέναλτι που ανέλαβε στο 19’, όμως δύο λεπτά αργότερα (21’) σκόραρε έπειτα από ασίστ του Κλάασεν. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο 27χρονος δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα αυτή τη φορά, διπλασιάζοντας έτσι τα τέρματά του ενώ έβγαλε και δύο ασίστ. Νωρίτερα το σκορ είχε ανοίξει το Φαν Ντάικ στο 9’, ενώ τον επίλογο σε αυτόν τον… μονόλογο έβαλαν κατά σειρά οι Ντάμφρις (48’), Χρούνεφελντ (75’) και Μάλεν (86’).

Στα άλλα παιχνίδια του 8ου ομίλου η Νορβηγία πήρε μια σημαντική πλην δύσκολη νίκη απέναντι στο Μαυροβούνιο με 2-0, η οποία την κράτησε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Με τον άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού Ελιονούσι να σκοράρει αμφότερα τα γκολ, οι Νορβηγοί έδειξαν πως μπορούν να σταθούν στα πόδια τους και χωρίς τον Χάαλαντ!

Από την άλλη η Τουρκία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στη Λετονία, εξ αιτίας του αυτογκόλ του Ντεμιράλ, κατάφερε εν τέλει να πάρει το τρίποντο. Με τον Ντούρσαν να βρίσκει δίχτυα στο 75’ και τον Γιλμάζ να «λυτρώνει» την ομάδα του στο 90’+9, οι Τούρκοι κατάφεραν να αποδράσουν με τα χίλια ζόρια από τη Λετονία.

8η αγωνιστική – Αποτελέσματα:

Ολλανδία – Γιβραλτάρ 6-0 (9’ Φαν Ντάικ, 21’, 45’+3 Ντεπάι, 48’ Ντάμφρις, 75’ Χρούνεφελντ, 86’ Μάλεν)

Λετονία – Τουρκία 1-2 (70’ Ντεμιράλ αυτ. – 75’ Ντούρσαν, 90’+9 Γιλμάζ)

Νορβηγία – Μαυροβούνιο 2-0 (29’, 90’+6 Ελιονούσι)