Προκριματικά Νότιας Αμερικής: Τριάρα της Αργεντινής στην Ουρουγουάη – «Κόλλησε» η Βραζιλία στην Κολομβία! (video)

Ιδιαίτερες συγκινήσεις επιφύλασσε η 11η αγωνιστική των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, στη Νότια Αμερική. Η Αργεντινή επικράτησε με το επιβλητικό 3-0 της Ουρουγουάης, την ίδια ώρα που η Βραζιλία άφηνε δύο βαθμούς στην Κολομβία!

Η Αργεντινή πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής! Με τους Λο Σέλσο και Μαρτίνες σε μεγάλη μέρα, επικράτησε με 3-0 της Ουρουγουάης και «ροκάνισε» τη διαφορά με τη Βραζιλία, που βρίσκεται στο +6 πλέον! Ο σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν μοίρασε την ασίστ για το πρώτο και το τρίτο γκολ, ενώ ο φορ της Ίντερ δημιούργησε το δεύτερο και πέτυχε το τρίτο τέρμα της ομάδας του!

Η «Σελεσάο» δεν κατάφερε να λύσει τον «γόρδιο δεσμό» της άμυνας της Κολομβίας, παρότι η κατοχή της μπάλας έφτασε το 64% υπέρ της, αφού επιδόθηκε σε μία ανούσια κατοχή, που δεν μετουσιώθηκε σε κάτι μεγαλύτερο!

Από την άλλη πλευρά, την έδρα της εκμεταλλεύθηκε και η Βολιβία που νίκησε με 1-0 το Περού, με ένα γκολ του Βάκα στο 83ο λεπτό, κάτι που είχε καταφέρει τελευταία φορά το 2008!

Στα προκριματικά της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής όλα κύλησαν «ομαλά», πλην της αναμέτρησης των ΗΠΑ, αφού ηττήθηκαν εκτός έδρας από τον Παναμά! Ο Γοδόι υπέγραψε στο 54ο λεπτό μία επική νίκη της ομάδας του, που την έφερε με οκτώ βαθμούς, ισόβαθμη με τις ΗΠΑ!

Την ίδια ώρα, το Μεξικό επικρατούσε με 3-0 της Ονδούρας, για να πάρει προβάδισμα τριών βαθμών και να μείνει μόνο, πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα! Το «καθήκον» της έκανε και η Κόστα Ρίκα απέναντι στο Ελ Σαλβαδόρ, ενώ Τζαμάικα και Καναδάς ολοκληρώσαν το ματς χωρίς σκορ!